23-26 Mayıs tarihleri arasında Batman ilinin ev sahipliğinde TİGAD il temsilcilerinin gerçekleştirdiği çalıştay dolayısıyla ilk defa gittim Batman’a.

Kendine Hayran Bırakan Şehir Batman

Batman Güneydoğu’nun Paris’i denilebilecek kadar medeni ve gelişmiş.

 Geniş kaldırımlar, sosyal hayat, hoşgörü.

Gece saat 3’de çık sokağa yadırganmaz, rahatsız olmaz ve rahat rahat gezebilirsiniz.

Diğer Güneydoğu illerinden ayıran en büyük özelliği ise siyasi tercihlerini sokaklarda değil sadece sandıkta ortaya koyuyor.

40 yıl önce köy olan bu güzel şehir şimdi merkez nüfusu 491 bin genel nüfusu ise 647 bin olmuş. Yani 30 yıldır sürekli büyümüş ve bu büyüme demagojik ve kültürel yapısını bozmamış. Yani kimliği olan nadide şehirlerimizden biri.

İnsanlarının yalnızca yüzü değil gözlerinin içi de gülüyor.

Mezopotamya’nın kalbi dersek çok da yalan olmaz.

2-98

Batman Merkez’e gittiğinizde batıda gelişmiş bir şehre gitmiş hissini yaşayacaksınız.

2 dönemlik Kayyum belediyeciliği yatırım almasında ve gelişmesinde çok büyük rol oynamış.

Batman Valisi Ekrem Canalp çok gayretli ve çok misafirperver. Öyle ki Batman’ın tüm köylerini tek tek gezmiş ve şimdi ikinci kez gezmeye vatandaşın içinde olup dertlerini dinleyip çözmeye adamış kendini.

Vali yardımcısı ve geçen dönem Belediye Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenip gece gündüz çalışan Batman halkının kalbine taht kuran Batmanda ilk Türkiye çapında yöresel lezzetler fuarını kuran Şükrü Alperen Göktaş Kastamonulu hemşerimiz güzel yürekli mütevazi ve çok gayretli bir insan. Yalnızca kendi adını değil Kastamonu adını da Batmanlıların kalbine yazdırmış.

3-75

Bir kütüphane var Batmanda hayran kaldım. Giden herkesin mutlaka görmesi gerek.

Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kütüphanesi.

Öyle kütüphane deyip geçilecek bir yer değil. Okulöncesinden başlıyor çocuklar kitap kokusu almaya. Eğlendirerek sevdiriyorlar öğrenmeyi ve okumayı. Sinemasından oyun alanlarına kadar herşey var burada. Görme engelliler de unutulmamış engelliler de. İsmine yakışır şekilde yaşayan kütüphane.

4-52

Hasankeyf ah Hasankeyf.

İnsanı büyüleyen şehir.

5-31

Eski hali başka yeni hali başka güzel Hasankeyf.

Hasankeyf eskiden kadim bir şehirmiş. Hoş hala öyle ve muhafaza edilmeye çalışılıyor ancak eski şehir sular altında kalmış.

Şimdi bir müzesi var ki tarihin içinde yolculuk yaptırıyor.

6-14

Valilik ve Kültür Müdürlüğü her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüş.

 

Zeynel Bey Türbesi

Zeynel Bey Türbesi, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunuyor. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın 1473'te Otlukbeli Savaşı'nda ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırılmış. Dicle nehrinin kuzey sahilinde yer alıyor bu yıllara meydan okumuş türbe.

7-11

Zeynel bey türbesi eski hali nasıl hiç görmedim ancak mimarisi Orta Asya’ya ait zira Akkoyunlular döneminde yapılmış bir türbe. Yapılırken çok güzel yapılış ancak o türbe sular altında kalmasın diye nasıl taşınmış bir dinlemelisiniz Hasankeyf’e gidip.

Mor Kiryakus Manastırı

8-5

 Beşiri İlçesi, Kıra Dağı’nın Kuzey Mezopotamya ovasına bakan doğu yamacında, Ayrancı Köyü’nde bulunan manastır, Batman bölgesinin ilk manastırı olarak kabul ediliyor. Yapım tarihi bile tam olarak bilinmeyen Manastır Turabdin bölgesinin en uç noktasında. Harabe halindeki manastır tadil edilmiş restorasyonu neredeyse tamamlanmış ve ziyaretçilerini bekliyor. Bu arada Manastırın avlusundan içeri girdiğinizde Rahiplerin mezarlarının olduğu odaya girin ve kafanızı yukarıya çevirin. O aydınlatma için yapılan delikte ayrıca Hz. İsa (A.s)’nın siluetinin olduğu kabul edilen bir de siluet göreceksiniz.

9-2

  Tabii ki tarihin içinde yalnızca yürünmez diyor Hasankeyf bize.

Dicle nehrinde Hasankeyf kalesi ve yeraltı evlerini görmek için tekneye binmelisiniz. Ve bu gerçekten çok keyfli.

10-5

11-7

Batman gezilesi değil sadece yaşanası bir şehirmiş.

Bunu Batman’da yaşayan memurların söylemesi çok anlamlı.

Batmana gelen ağlaya ağlaya giden ağlaya ağlaya diyorlar. Bu söz tanıdık gelmiştir sizlere mutlaka.

Kastamonu için de bunu söylerler.

Bir şehirde bu kadar hayatından memnun olan insan sayısının olması beni şaşırtmadı değil doğrusu.

Daha gelişmesi içten bile değil ancak Diyarbakır lobisi çok güçlü olduğu için bir yere kadar ilerleyebilmiş.

Son olarak Batman Valisi Sayın Ekrem Canalp ve Tüm Valilik personeline, TİGAD Genel Başkanı Sayın Okan Geçgel beye ve Batman Sonsöz Gazetesi yazı işleri müdürü ve TİGAD Batman il temsilcimiz Sayın Hatice Türkan Hanım ve ekibine, bize orada kucak açan tüm Batman halkına çok teşekkür ederim.

Umarım bir sonraki toplantımızı Kastamonu’da yapabilir ve şehrimizi Türkiye’nin 81 ilinden gazetecilerimize ve dolayısıyla Tüm Türkiye’ye gösterip anlatabiliriz.