Kıymetli okuyucularım bu haftaki köşemi gençlere hitaben yapmış olduğum bir konuşmaya ayırdım.

Sevgil gençler,

Bugün burada iyisiyle kötüsüyle bir öğrenim hayatınızın sonuna gelmiş bulunuyorsunuz. Bizler ne yaptıysak sizler için iyi , doğru ve güzel olanını yaptık diye düşünüyorum. Belki sizi yeterince anlayamadık. Belki de haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz zamanlar oldu. Belki kızdınız bize , alındınız bazende kırıldınız tüm isteklerinizi yerine getiremediğmiz için. Belki yeteneklerinizi tam anlamıyla keşfedip sizi başarılı ve mutlu kılacak bir eğitim alanına çekemedik. Bunda bir çok ortak bileşen bulunmakla beraber en büyük pay siz talep eden durumunda olan talebelerimizindir. Yani sizlerin. Tüm bu olumsuzluklar için  okulum adına hepinizden öncelikle özür dilerim canlarım.

Sevgili gençler bundan sonraki süreçte sizi farklı bir hayat bekleyecek. İlk defa kendi kararlarınızı kendiniz vereceksiniz. Kendi başınıza mutlu yada mutsuz olmayı tadacaksınız. Ailenizden ayrılacak ilk defa bazılarınız. Bir çoğunuz bunu özgürlük olarak görecek ama bazılarınız yuvadan uçan bir kuş gibi değişik iklim ortamlarında hayatta ve ayakta kalmaya çalışacaksınız. Sizlerden çok değişik beklentileri olan insanlar çıkacak karşınıza. Her köşe  başında güzellikler yok maalesef. Çirkinliklerin ve çirkefliklerin ve her türlü hainliklerin de sizi bekleyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Doğruluğuna inanmadığınız bir eylemin planlayıcısıda , uygulayıcısı da olmayın. Doğru bildiğiniz yolda asla ve asla kimseye diz çökmeyin ve eğilmeyin. Doğruluk dik durmayı gerektirir. Başınız dik,alnınız , bahtınız ve yolunuz açık olsun.

Bağlı olun, ailenize, sevdiklerinize , dininize ve devletinize ama asla bağımlı olmayın. Her türlü bağımlılık eşyanın tabiatına aykırı ve hayatın doğal akışına uygun değildir. Bir olun , beraber olun ama sıfır olmayın . Zira sıfır yutan elemandır , herşeyi yakar , yıkar ve yok eder... Çevreci olun , duyarlı olun, adaletli ve hakkaniyetli olun. Asla intikamcı , alaycı ve istismarcı olmayın. Sizden çok şey

bekliyor hayat. Sizde hayattan çok şeyler bekleyeceksiniz. Hayata ne verirseniz unutmayın onlar size katlanarak geri dönecek. Karsta yaptığınız bir iyilik yada kötülük sizden önce Edirneye gider ve orda sizin geleceğiniz günü bekler.

İnsan hayatında önemli dönüm noktaları vardır. Bir okuldan mezun olmak bunlardan sadece biridir. Önünüzde çok daha önemli dönüm noktaları olacaktır. Siz henüz bu sürecin başındasınız. Ama en önemli yol ayrımındasınız. En temiz en saf en güzel arkadaşlıklar ve dostluklar lise yıllarındadır. Çok daha bilgili olacaksınız. İçinizden Cide mize , ülkemize ve hatta tüm insanlığa hizmetleri dokunacak çok güzel bilim insanları yetişecek. Ben buna yürekten inanıyorum.

Belki hepinize tüm derslerde gereken bilgi birikimimizi aktaramadık . Bunların bir çok nedeni vardır elbet. Ama hepinize kazandırdığımızı düşündüğüm ve gördüğüm çok güzel davranışlar var. Hepinizde gördüğüm ve ömür boyu en çok işinize yarayacak ortak davranışlar var.  Hepiniz çok saygılı , duyarlı , bilinçli, sorgulayan , öğrenme merakıyla dolu , güzel düşünen , seven ve sevgiyi fazlasıyla hak eden pırıl pırıl gençlersiniz. Sizi çok seviyoruz.. Çok güzelsiniz... Bu sebeple öncelikle sizleri yetiştiren bu günlere getiren ailelerinize ve emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Sağlık ,Mutluluk ve Başarı yakanızı hiç bırakmasın...