Baştan söylemeliyim ki bu çok önemli bir yazı gören tüm kadınların dikkatle okumasını daha çok kişiye duyurmasını isterim. Kaç yaşında olduğumuz fark etmez, herkes dikkat etmeli çünkü konumuz Rahim Ağzı Kanseri.

Üstelik konu sadece kadınları ilgilendirmiyor; sanılanın aksine erkeklerde risk altında. O yüzden beyler hem kendiniz hem de sevdiğiniz tüm kadınlar için bana kulak verin.

Her yıl ocak ayında Rahim Ağzı Kanseri için farkındalık çalışmaları yürütülüyor. Büyük ölçüde önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen Rahim Ağzı Kanseri, gelişmekte olan ülkelerde çoğunlukla genç ve sosyoekonomik açıdan yoksun kadınları etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Bir ülkede Rahim Ağzı Kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ve kadına verilen değer ile doğru orantılıdır. 

Bu kanser için önleyici olan HPV aşısının 2024'te ücretsiz olacağı söylenmişti ama ücretsizi geçtim, üstüne bir de zam geldi. Şu anda 3 doz vurulması gereken aşıyı tamamlamak için yaklaşık 10 bin TL ayırmamız gerek.

Ekonomik koşulları düşünürseniz, ülkemizde kaç kişi önleyici bir sağlık hizmeti için bu bütçeyi ayırabilir? O yüzden ücretsiz olması için ses vermemiz gerek.

Peki HPV aşısı neden bu kadar önemli?

Rahim ağzı kanseri; tüm dünyada kadınlar arasında en fazla görülen 4. kanser türü.

Aşılar kansere karşı yüzde 80-90 oranında koruma sağlayabiliyor.

Sadece kadınlar değil erkekler de taşıyıcı olduğu için risk altında.

9 yaşından itibaren her yaşta uygulanabiliyor.

HPV aşısının bağışıklığı, yaklaşık 25 yıl devam ediyor. Yani her yıl tekrarlanacak bir uygulama değil.

100'ü aşkın ülkede HPV, ulusal aşı programına dahil ama Türkiye'de değil.

Şimdi şu iki şeyi unutmayalım ve daha çok dillendirelim!

Jinekolojik kontroller ve bunları konuşmak, ayıp değil hayatidir.

HPV aşısı lüks değil, hak ve ihtiyaçtır.

Lütfen düzenli smear testi yaptırmayı ve jinekolog kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Diyetisyen Kübra Balcı