Şimdi mutfağınıza doğru yönelin ve buzdolabınızın kapağını açın. Süt, yoğurt, yumurta, balık, hindi, avokado, meyveler ve sebzeler mevcut mu? Peki ya mutfağınızda; kuru baklagiller, kabuklu yemişler, kuru meyveler, baharatlar var mı? O zaman tanıştırayım, işte sizin gerçek güzellik merkeziniz; MUTFAĞINIZ.

1. Beslenmenizde genç besinlere yer vermek için kırışıklıkların ilk belirtilerini beklemeyin! Sağlıksız beslenen bireyler daha çabuk yaşlanıyor unutmayın!

2. Hem zeki hem de güzel olmak için beslenmenizde haftada 3 gün balığa yer verin. En fit besin olan balığın içeriğindeki omega-3 yağ asidi ile kırışıklıklarınızdan kurtulun. Unutmayın ki; en genç balık alternatifi somon; mutfağınızdan somonu eksik etmeyin.

3. Susuz bir cilt yaşlanmaya mahkumdur. Sudaki oksijen hücrelerinize gençlik katıyor. cildinizi iyi nemlendirin ve kırışıklıklara meydan okuyun!

4. Eğer çok stresli bir işiniz var ve sürekli baskı altındaysanız siz cildinize çok daha iyi bakmalısınız. Bunun için beslenme planınızda sıklıkla yer vermeniz gereken 5 anti-stres besin; Süt, ceviz, yulaf ezmesi, buğday ruşeymi, badem.

5. Doğanın sütü olan badem sütü içeriğindeki serbest yağ asitleri ile cildinizi gencecik ve gergin bir görüntüye kavuşturacak. Her gün 5 adet badem yerine 1 su bardağı badem sütü tüketin.

6. En ünlü cilt dostlarından biri olan avokado ile yıllara meydan okumak çok kolay. Vücudunuzu hem içten hem de dıştan avokadonun muhteşem etkisiyle beslemek için; avokado kabukları ile gözlerinize rahatlatıcı bir maske yapabilirsiniz.

7. Yaşlanmaya karşı en değerli besinimiz uyku. Her gün ortalama 6-7 saat sırt üstü uyuyun. Dikkat uykusuz geceler gözaltlarınızdan belli olur!

8. 17.00’den sonra kafein alımını durdurun. 23.00-06.00 saatleri arasında gıda tüketmeyin! Böylelikle kaliteli bir uyku ile cildinizin yenilenme sürecine engel olmamış olursunuz.

9. Uyumadan en az 2-3 saat önce yapacağınız gece ara öğünü gece kreminden daha değerli. Bu öğünde sizden isteğim kırmızı meyvelere yer vermeniz. Antioksidan seviyeleri yüksek bu meyveler kan dolaşımına yardımcı olarak yaşlanmaya karşı cildinizin direncini arttırır.

10. Mutfağınızın kaliteli yağları ile cildinize içten bir bakım yapın. Zeytinyağı, ceviz, fındık, badem, keten tohumu, hindistan cevizi yağı gibi cilt dostu yağları beslenmenize ekleyerek cildinizin elastikiyetini koruyarak, kırışıklık oluşumunu geciktirebilirsiniz.

11. Ruhunuzu çocukluğunuzdaki çikolata yediğiniz saatlere götürmeye ne dersiniz? Dikkat; ruhunuz gençse bedeniniz de genç kalır. Kakao oranı %75’in üzerinde olan bitter çikolatalar antioksidan etkiyi arttırarak yaşlanmayı geciktirir. Kakaodan gelen flavonoid cildinizin nemini arttırır.

12. En iddialı kozmetik ürününüz; mutfağınızdaki C vitamini içeren besinler. Cildinizi yaşlılık belirtilerinden koruyan C vitamini; Işıldayan, gencecik ve sıkı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak. Hücre yenilenmesi ve cildin sıkılığını sağlayan kollajen dokunun üretimi C vitamini sayesinde mümkün olur. C vitamini her yönüyle yaşlanmaya savaş açmış bir vitamindir.

13. Yüksek posa içeriği ile kuru baklagiller damar kalitenizi arttırırken öte yandan pırıl pırıl bir cilde de sahip olmanızı da sağlar. Flavanoidlerden zengin kuru baklagillere haftada en az 2 kez beslenme örüntünüzde yer verin.

14. Size bir sır vereyim; Cildiniz vücudunuzun çinko rezervlerinin %25’ine sahiptir. Sağlıklı saçlar, bakımlı tırnaklar ve ışıldayan bir cilt için; en iyi çinko kaynakları olan kırmızı et, balık, deniz ürünleri, kabuklu yemişler, tam tahıllar ve kuru baklagillere beslenmenizde daha sık yer verin.

15. Her mevsim tazecik bulabildiğimiz mevsim yeşillikleri adeta cildimizin sağlıklı görünmesini sağlayan su, vitamin, mineral paketleridir. Her öğünde 2 çorba kasesi büyüklüğünde taze mevsim sebzelerini çiğ olarak tüketin, cildinizin düzenli bakımını önce içten yapın.

İyi düşünün, güzel düşünün, bedeninizi ve ruhunuzu besleyin, mutlaka hareket edin ve güzelleştikçe güzelleşin. Şimdi sıra sizde! Yıllara meydan okutan bu maddeleri hayatınıza teker teker yerleştirin ve kendinize iyi bakın…

DİYETİSYEN KÜBRA BALCI