31 Mart yerel seçimleri nedeniyle bu haftaki yazımı seçimlere yani demokrasiye ayırmak istedim. Bu ülkenin anayasal vatandaşlık hakkını elde eden her vatandaş için çok değerli ve hatta kutsal bir görevi ifa edeceğimiz için çok mutluyum. Demokrasimizin başlangıcından bu güne kadar hiç bir siyasi görüş ayırt etmeksizin , hiç bir siyasi parti ayrımı yapmaksızın kimlerin , hangi kuruluşların , hangi liderlerin demokrasimizin gelişimi için emeği geçmişse Allah onlardan razı olsun. Demokrasi öyleki günümüzde alternatifi dahi olmayan , insan onuruna yakışan, sade vatandaşı ön planda tutan , vatandaşın aidiyet duygusunu pekiştirebileceği ve doya doya bu ülke benim ülkem diyebileceği tek yönetim şeklidir. Her yönetim şeklinin sistem açıkları olduğu gibi demokrasinin de zaman zaman sistem açıkları ortaya çıkmakta ve bu sağduyulu yönetici ve liderlerin gayretiyle onarılıp kapatılmaya çalışılmaktadır. Tabi bu arada art niyetli bu sistem açığını istismar etmek isteyen gruplardan krizi fırsata çevirmek isteyenlerin varlığıda hep olagelmiştir. Bu arada iyi niyetli , sağduyulu kişi ve grupların hakimiyetiyle sorunlar aşılmıştır. Ülkemizin demokrasi tarihi bu türden acılı olaylarla doludur. Ülkemizin coğrafi anlamda bağımsızlığı uğruna canını feda eden şehitlerimiz olduğu kadar siyasi bağımsızlığımızın temsil yetkisinin toplandığı demokrasi şehitlerimiz de mevcuttur. Bu uğurda canını feda eden siyasetçi , asker, sivil kimler varsa hepsinden Allah razı olsun. Mekanları cennet olsun.

İnsan yaratılış itibariyle bir yönüyle güçlü yaratılırken bir çok yönüyle kusurlu

, eksik yaratılmıştır. Örneğin suyun içinde yaşayan bir canlıya göre suda yaşama süresi dakikalarla ifade edilebilen insan zayıf ve güçsüzdür. Suda bir kurbağadan daha güçsüzdür insanoğlu . Buzdan saraylar inşa edebilirken insanoğlu kutuplarda yaşayan bir ayıdan dayanıklılık olarak kat bekat zayıf ve güçsüzdür. Dolayısıyla yaratılış olarak her canlı ve cansız varlık insanın istifadesine müsait olarak yaratılmış. İnsanın bu yaratılıştan payını alabilme oranıyla kendini geliştirme düzeyi doğru  orantılıdır.  Eğer  kendinizi  geliştirir  ,  tabiatı  anlayabilir  ve  okuyabilirseniz

hayatta kalma ve mutlu yaşama imkanınız vardır. Aksi taktirde toprağın altında halay çeken köstebeklere yenik düşersiniz.

Demokrasi ve seçimlerle ne ilgisi var diyeceksiniz bir kurbağanın ve ayının insandan güçlü olmasının . Evet konu tamda bu aslında. İnsan bir yönüyle eşrefi mahluk (yaratılmışların en şereflisi) diğer taraftan esfelessafilin (aşağıların en aşağısı) olarak dile getirilir ya. Kolay değildir insan oğlunun insan olma şerefine erişmesi. Bu uğurda binlerce yıllık bir emek ve çaba vardır. Demokrasi de böyledir. Kolay gelişmemiştir. Nefis taşıyan ve yaratılış özelliği olarak bünyesinde bencillik taşıyan birinin başkalarının mutluluğunu ve huzurunu düşünerek canından vazgeçmesi. Gerçek kahramanlık budur. İnsanın en büyük düşmanı yine insandır. İnsanlık tarihi zulümlerle , işkencelerle ve katliamlarla dolu değil midir. Ve bu katliamlar olanca vahşiliğiyle modern dünyanın gözü önünde bugün hala Filistinde devam etmiyor mu? Gazze de belediye başkanlığı seçimi yapılıyor mu? Bağdat belediye başkanı hangi partiden? Dünyanın bir çok bölgesinde insan onuruna yakışmayan , belirli güç odaklarının yönetim erkini elinde tuttuğu , insanlarına zulmettiği ve kendisine tabi olmayanları vahşice katlettiği bir çok ilkel yönetim şekli mevcuttur. Milletimizin feraseti siyasetçilerimizin marifetiyle birleştiğinde ortaya çok güzel bir yönetim şekli çıkıyor. Biz buna demokrasi diyoruz. Allah milletimize seçimsiz bir yönetim sekli nasip etmesin. Onun için çok güçlü bir şekilde vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz. Oyumuzu kullanıp irademizi sandığa yansıtacağız. Kısacası ülkemizi , şehrimizi ve mahallemizi bizim istediğimiz kişilere teslim edeceğiz ve sandıktan çıkacak her türlü sonucu hepimiz saygıyla karşılamakla kalmayıp sahipleneceğiz. Bu mahalle hepimizin . Bu şehir ve bu ülke hepimizin.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin demokrasimiz adına , milletimiz adına ve devletimizin anayasal kuruluşları adına bir şölen havasında geçmesini temenni ediyor , her türlü sonuçların hayırlı olmasını diliyorum.

Kadir ARMAN