İLİ                KASTAMONU

İLÇESİ         AZDAVAY

YERİ            CİDE YOLU

Kastamonu, Ağlı, Şenpazar Cide Yolu üzerinde ve Azdavay Sınırları içerisinde Kapı Kaya Tüneli yapılmıştır. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki bu tünelin Cide istikametindeki çıkış kısmı yaklaşık 90 derecelik bir keskin viraj şeklindedir. Tünelin bu şekilde yapılmasının teknik olarak çok sakıncalı olduğu ilk bakışta dikkati çekmektedir. Bu tünelin adı da kapı kaya tünelidir.

Bu yol açılmadan önce Cide ilçesine ulaşım Azdavay üzerinden sağlanmakta idi. Bu yeni yol açıldıktan sonra ulaşım Kapı Kaya üzerindeki yola kaydırıldı.

Kapı Kaya nın bu tünel açılmadan önceki hali ise  Karadeniz sahilinden, Kayran, Çocukveren, tekke, Hüvesultan türbesi,  Harami dere, Keçi dersi, Vala değirmeni, Kapı Kaya, Hıdırlar, Derelitekke,  Selmanlı, Kız kayası,  samancı, saray köy kervanköprüsü, işaret, gölcebel kalesi, ayı kayası, Yalak deresi, honsalar, daday, Kırkpınar, akılçalman yolu ile sahilden gelen satılıkçıların ve köle ticareti ile üğraşanların iç kısımlara doğru ulatıkları bir yol olarak bilinmektedir.

Kapı Kaya ise buradaki tünel açılmadan önce bu kayadaki küçük bür yarıktan yararlanılarak geçilebilmekte idi. Bu dar kaya geçidinden sadece bir merkep veya katır semersiz olarak geçebilmekte idi. Sadece bir kişinin tek sıra halinde geçebilecek kadar dar olan bu kayanın yol verdiği bu önemli geçit ise halk arasında Kapı Kaya olarak isimlendirilmişti.

Bu kapı kaya ile ilgili halk arasında değişik hikayeler de günümüzde dahi anlatılmaktadır. Bu önemli geçit noktası daha sonra cide yolu açılırken tünel yapmak amacı  ile tamamen yıkılmış ve bir tarih te yok edilmiştir. Hatta tünel açılırken de bu geçidi yok etmek için tünel hem trafiğe uygun olmayacak bir şekilde açılmış hem de kazalara meydan verecek kadar kötü planlanmıştır. Aslında yol güzergahi biraz güneye kaydırılsa veya tünel bu noktadan açılmış olsa hem düz bir yol olur hem de tarih yok edilmezdi.

Ne diyelim bizden yazması, geriye kalan ise ilgililerin keyfine kalmış. Kapı kaya hikayelerini ise bir başka yazımda  derleyip yazmayı dilemekteyim.

             Zühtü Aslan