Yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı.. Yeni bir yıl tazelenmeyi, umudu, güzellikleri ve sağlığı günlerinize doldursun… Yüzünüz hep gülsün…

Sizlere elbette yılbaşı gecesi diyet yapmaktan, tüketmemeniz gereken besinlerden bahsetmeyeceğim.

Yılbaşı akşamı görkemli ve kalabalık masalar bizleri bekliyor. Herkesin bir programı var buna uyacak. Yılda bir gün yahu…

O sofraya kızarmış yemekler de gelecek, şakşuka da yenecek. Pirinçle kestane yenir mi yenmez ama kestaneli pilav pişecek. Hamur işine gerek var mı? Yok ama mutlaka bir börek, sarma, dolma, pasta olacak. En iyisi ne yapalım biliyor musunuz? Canımız ne istiyorsa tadımlık yiyelim. Aklımızda kalmasın, gözümüz de midemiz de doysun.

Sadece sofralarınızı hafifletmek için birkaç öneri yapmak istiyorum;

Bol bol sohbet edin ve yemeği odak olmaktan çıkartın.

Yemeğe mutlaka salata veya çorba ile başlayın. Araştırmalar yemeğe salata başlayanların toplamda %25 daha az kalori aldığını söylüyor.

Bu yılın favorileri bal kabaklı bir çorba veya nar taneleriyle süslenmiş bir salata... 

Ana yemek olarak, eğer varsa hindi tercih edebilirsiniz kırmızı ete göre daha az doymuş yağ içerir, balık da seçeneklerden biri olabilir.

Tatlı olarak yağ içermeyen hafif meyve tatlıları veya sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Ertesi gün bol su içmeyi, gün boyunca taze sebze ve salatalar yemeyi, çıkıp uzun bir yürüyüş yapmayı unutmayalım.

Bir de geleceğe bakalım…

Bizim hayatımız nasıl olacak bu yıl bittiğinde? Nasıl insanlar olacağız? Kimler kalacak masamızda? O masa nerede olacak? Nerede olacağı önemli mi ya da?

Bir uçsak şimdi, olmayan bir kuş gibi, zamanın yukarılarına. Geleceği görebileceğimiz kadar yukarılara çıksak. Ne görüyorsunuz geleceğe doğru kanat çırptığınızda?

İyi şeyler görüyorum ben. Kötü şeyler de. Hayatı görüyorum kendi kıvamında. Ama sizin de uçtuğunuzu görüyorum. Mağlup ya da muzaffer, fark etmez uçabildiğinizi görüyorum. Siz ne görüyorsunuz uçtuğunuzda?

 

DİYETİSYEN KÜBRA BALCI