DELİL: 15.03.2024

Prof. Dr. Burhan BALTACI

Her İnanan Allah Katında Değerlidir

 

Çok şefkatli pek merhametli Allah’ın adıyla başlıyorum.

Değerli okurlarım,

Al-i İmran Suresi 139. ayette Allah’ımız şöyle buyuruyor. “Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin; eğer inanmışsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz.” “Müslümanları teselli etme amacı taşıdığı anlaşılan ayet, yenmenin de yenilmenin de Allah’ın değişmez kanunu olduğunu, dolayısıyla Uhud Savaşı’nda uğradıkları yenilgiden dolayı ümitsizliğe kapılmamaları gerektiğini Müslümanlara hatırlatmakta; güçlü bir imana sahip olmanın verdiği azim ve kararlılık sayesinde nice zaferlere ulaşmanın mümkün olacağını müjdelemektedir. Bu, yüce Allah’ın peygamberlerine ve samimiyetle onlara inanan müminlere bir vaadidir. (Kur'an Yolu Tefsiri, 1/678)”

Doğrudan muhatapları Uhud Savaşı’na katılan Müslümanlar olan ayetin dolaylı muhatapları biz Müslümanlarız.

Değerli okurlarım,

Elimize bir kâğıt verseler ve “En üstün insanın özelliklerini yazın” deseler, üstün insanın özellikleri ile kâğıdın ön ve arka yüzünü doldurur yeni bir kâğıt daha isteriz. Çünkü en üstün insanın özelliklerini yazıyoruz.

Ama Allah’ımız en üstün insan olmayı “inanmak” şartına bağlıyor. “Eğer inanıyorsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz. buyuruyor. Yani Allah katında üstün olmak inanmak şartına bağlı. Allah katında değerli insan inanan insandır.

Diyebilirsiniz ki; “inanan insanlar dünya üzerinde hiç de üstün değiller.”

Elbette dünya üzerinde bilimde üstün olmak için bilimde; sporda ve sanatta üstün olmak için ise sporda ve sanatta çalışmak ve çabalamak ve rakipleri geçmek gerekmektedir. Bu alanlarda çalışmak çabalamak ve gelişmek gerekmektedir.  

Ayette ifade edilen konu “değer” kategorisidir. Allah katında değer verilen kimse “inanan” kimsedir. İnanmak Allah katında değerli olmanın ön koşuludur. Değer görmek inanmaya bağlıdır.  

Bizler insanları değerlendirirken pek çok şeye bakıyoruz ama Allah’ımız “imanımıza” bakıyor. “Her İnanan Allah Katında Değerlidir.” Çünkü Allah’ımız iman ettiğimiz zaman bize değer veriyor. Bizler ise birbirimize değer vermek için pek çok özellik arıyoruz.

Bu ayet, yani Al-i İmran 139. ayet bizler açısından üst düzey bir moral motivasyon kaynağıdır.

“İnsanlar ne derse desin Allah bana değer veriyor, Allah beni değerli buluyor,” şeklinde düşünen bir insan, eksilen gücünü bu ayetten tamamlayacak, bir nevi şarj olacaktır. Günümüz dünyasında eksilen veya yok olmaya yüz tutan hayat enerjimizi bu ayetten alabilir, eksilen motivasyonumuzu tamamlayabiliriz.

Bizler inanıyoruz ve Allah bizi değerli buluyor. Doğru. Tabi ki şunu da unutmamak lazım ki bizim dışımızdaki inanan insanları da değerli buluyor. Yani çevremizdeki insanlara da Allah’ımızın değer verdiği ve üstün kabul ettiği insanlar olarak bakmalı ve ona göre davranmalıyız.     

Kastamonu’da Ramazan

Değerli okurlarım,

Kastamonu’da Ramazan’ı daha bir şevkle yaşamak için hatimle teravih namazı kılınan camilerimizi geçen hafta sizinle paylaşmıştım. Bu, önemli bir gelenek, önemli bir dini kültür. Takip etmek veya bir defa bu geleneği tecrübe etmekte yarar var. Normal teravihe göre çok zaman farkı yok. Korkmayın. İlerleyen haftalarda bu geleneğimizi bizlerle buluşturan hoca arkadaşlarımızın isimlerini de sizlerle paylaşacağım. İsimlerini de yazmamız lazım ama hepsini öğrenemediğim için sonraki haftalara bırakıyorum. Hatimle teravih namazı kılınan camileri soranlar oldu tekrar paylaşıyorum.

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii.

Yılanlı Camii (Çarşı içi. Nasrullah Camii yakını).

Yavuz Tonbul Camii (Kuzeykent).

Takip etmek isteyenlere veya tecrübe etmek isteyenlere tavsiye olunur.

Ayrıca Kastamonu’da Enderun Usulü Teravih ve Cumhur Müezzinliği de icra edilmektedir.

Enderun Usulü Teravih ile Kastamonu’muzu buluşturan çok kıymetli Musikişinas Muhammed Feyzi İbrahimoğlu Hocamız ve Enderun Hafızlar Topluluğu’na müteşekkiriz. Değerli arkadaşlarımızın isimlerini de ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım. Gecikmeden Enderun Usulü Teravih namazı kılınacak günleri ve camilerimizi sizlerle paylaşayım ki bu kültürden de bir an önce istifade edelim, lezzetine varalım.

Kastamonu’da Enderun Usulü Teravih ve Cumhur Müezzinliği icra edilecek camiler şu şekildedir.

14 Mart Perşembe İsmail Bey Camii

16 Mart Cumartesi Olukbaşı Camii

21 Mart Perşembe Nasrullah Kadı Camii

23 Mart Cumartesi Safalan Camii

28 Mart Perşembe Kuzeykent Ulu Camii

30 Mart Cumartesi Kuzeykent Merkez Camii

05 Nisan Cuma Hacı Nimet Darende Camii

Bu bir kültürdür.

Medeniyetin göstergesidir.

Sağlıcakla kalın.

***

Ne zaman Düzelü?

“İyi olmayı” başkasından beklemek yerine, “kendimiz iyi olmaya” karar verdiğimiz zaman.