Daha önceki yıllarda paylaşmıştım, bir kez daha hatırlatmak istedim zira turizm konusunda bir yerlere gelebilmek için artık köklü değişim gerekiyor.

Kastamonu tarihi-kültürel yapısı fauna ve florası ile turizm çeşitliliğinin birçoğunu barındırma özelliklerine sahip bir şehir.

Ancak burada bir veya iki turizm alternatifini ön plana çıkarmak elindeki imkânları düşününce turizmin doğasına aykırı, sadece inanç ve gastronomi üzerinden bir yerlere gelebilmek için çaba harcamak çok güzel de bu kadar turizm çeşitliliği bulunan Kastamonu’ya da istenilen ölçülerde bir şey kazandırmayacaktır.

Burada klasik olan her yerde belirtilen turizm çeşitlerini anlatmamıza gerek yok sadece özellikle vurgulanan 15 çeşit kadar turizm alternatifinin yanında aslında araştırmalara göre 200 çeşit turizm alternatifi başlıklar halinde sıralanabilir.

Kastamonu’da ise mağara turizmden dağcılığa, kış turizmden deniz turizmine, inanç turizmden karavan turizmine, çiftlik turizminden yayla turizmine kadar birçok alternatiften bahsedilebilir.

Her alternatif turizmin kendine ait bir alıcısı bulunmaktadır. Tanıtım ve reklamın yanında turizm çeşitleri içinden biriyle ilgili gelecek turistlerin neyi görmek ve bulmak istediklerinin çok iyi bilinmesi ve ihtiyaçlarına karşılık bulabilmesidir.

Örneğin bir kanyon veya şelale gezisi yapacak olan ziyaretçilerin bu bölgeye yaptıkları gezi sırasında ihtiyaçlarını karşılayabilecek molalar verip oturup sohbet edebileceği bir nefes molası vererek bir bardak çayını yudumlayacağı tesisler olmak zorundadır.

Şimdiye kadar çeşitli ülkelerden turizm acenteleri ilgilileri ağırlandı, sosyal medya ve basın temsilcileri ağırlandı sonuç sadece ağırladık, demek ki kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekiyor.

Gezmeyi,seyahat etmeyi çok severek doğal güzellikleri, günlük yaşamı, kültürel ve folklorik özellikleri göz önünde bulundurarak geziler için çabucak organize olabilen fotoğraf dernekleri veya grupları turizm alternatifleri içinde gittikleri yörelere maddi manevi kazanç sağlamaktadırlar.

Foto safari veya fotoğraf gezisi adı altında iyi bir çalışma ve organizasyonla ulusal veya uluslararası birçok etkinlik inanıyorum ki ilimize katkı sağlayacaktır.

Bunun örnekleri daha önceki yıllarda yaşanmıştır.

Fotoğraf çeken gezer gezen de fotoğraf çeker. Bu çektikleri ve memnun ayrıldıkları yerlerin fotolarını ise birçok sosyal paylaşım platformlarında yayınlar görülen bu fotoğraflar ise milyonlarca kişiye ulaşarak merak ve ilgi uyandırır.

Artık fotoğraf meraklılarının en çok seyahat ettikleri yerler arasında bulunan Kapadokya, Safranbolu vb. yerler fotoğrafçılar için tükendi yeni yerler yeni arayışlar peşindeler sadece onları bulup birebir görüşerek ilgilerini bölgemize çekmemiz gerekir.

Konu ile ilgili olarak da bu işi yapanlar zaten elinizin altında sadece görmek, örgütlemek ve işi erbaplarına teslim etmek, destek olmak ve ellerinden tutmak gerekiyor.

Desteklendikleri takdirde başarılı olup bu konuda ilimizi ziyarete gelenlerin sayısında bir artış olacağı konusunda oldukça iddialıyım.

Seyahat acentelerinin Batı Karadeniz turları içerisinde ilimizi göstererek ancak konaklama için talep yok diyerek saatlik uğradıkları veya es geçtikleri turistleri daha hala nasıl olsa bir gün gelecekler diye beklemeye devam edersek giden ve dönmeyen sevgilisini eli başında camda bekleyenler gibi öyle daha uzaklara bakar durur, hayaller kurarız.