Daima yazdığım ve bundan sonrada yazmaya devam edeceğim sokakların temizliği, düzeni ve bakımı.

Temizlik insandan gelir yazmıştım, imandan değil, insandan gelir zira iman insanın içindedir, Allah korkusu, içinde doğa ve insan sevgisi olan biri sokaklara gelişi güzel poşet, şişe, kutu, izmarit vb. atmaz, onları toplayan temizleyen kişilerinde bir insan olduğunu unutmaz.

Ne kadar temizlenirse temizlensin bu vurdumduymazlık, bu empati yoksunluğu olduğu müddetçe temizliğe yetişemez görevli olanlar, oysa ki her adım başı çöpünüzü atacağınız çöp kovaları bulunmakta, içtiğin, yediğin bitti mi en yakın çöp kovasına atmak bu kadar zor olmasa gerek.

Arabanı park ediyorsun hemen arabam temiz olsun diye aracın içindeki küllüğü yola boca ediyorsun hem de hiç utanmadan sıkılmadan.

Çöplerini atacağı bir çöp kovası bulana kadar elinde taşıyan her gönlü güzel insana selam olsun.

Diğer şehirlerde durum çok farklı değil, yaşadığınız mahallede sokakta birkaç dakikalık bir yürüyüşte bile sigara izmariti ve benzer çöpleri görebilirsiniz. Bu iğrenç görünümlü çöpler, doğa için toksik.

Sokakları gezin, olumsuzlukları ilgililere bildirin herşeyi bilmeye görmeye yetişemezler, bildirdiğinizde kulak arkası yapılırsa ki yapılacağını tahmin etmiyorum sosyal medyanızda paylaşın.

Buraya kadar yazdıklarım insan olanın yapması gerekenler, bir de ilgili kurumların yapması gereken görülmesi düzeltilmesi gereken olaylar var.

Örnek mi?

Sokak aralarına gelişi güzel araçların park edilmesi, Park edilemez levhası olduğu halde kimsenin umurunda değil çünkü yaptırım yok, ancak bu olumsuzluklar sıkı denetimlerle giderilir. Kusura bakmayın bu iş için ise Belediye zabıtalarının değil Trafik polislerimizin devreye girmesi gerekir.

Hepkebirler mahallesi engel sokakta yıllarca önce kesilen bir elektrik direğinin zeminde kalan parçaları görüntünün yanında tehlike de oluşturuyor bir çocuğun ayağı takılsa düşse paslı demirlerle hayatı tehlikeye girecek, bu paslı demirler senelerdir sökülemedi bir türlü.

Yazımızın başlığından da anlaşıldığı üzere yine yeşillendi fındık dalları yazacağımı sanmayın, yine yeşillendi sokak araları, hep yeşildi zaten sokak kenarları.

Bazı sokaklar maalesef kendi kaderine terk edilmiş bakımsız durumda, oysaki bu yeşillenen ve fotoğraflarını paylaştığım yollar turistlerin kaleye ve Şeyh Şaban-ı Veli’ye ulaşmaları için kullandıkları yollardan biri ve göz bebeğimiz dediğimiz Şeyhoğlu konağının bahçesi önünden geçiyor.

Aslında bu olumsuzlukları mahalle muhtarlarımızın mutlaka iletmiş olmaları lazım, belki asıl işlerinden vakit bulamayıp muhtarlık görevine sıra gelmediği için vakitleri olmamıştır.

Bundan sonra her mahallede her sokakta gördüğüm olumsuzlukları fotoğraflarla görüntüleyip yazmaya devam edeceğim, umarım değerlendirecek birileri çıkar.