Bu yazım yayımlandığı tarihte seçimler bitmiş olacak ve il, ilçe ve beldelerde yerel seçimler sonucuna göre seçilen adaylar kesinleşen ve açıklanan sonuçlara göre başkanlık koltuklarına oturacaklar.

Umarım ve dilerim ki tüm Türkiye’de seçimler huzur içinde gerçekleşmiş olsun.

Uzun zamandan beri genel seçimler, yerel seçimler derken ülke bir erken seçime gitmezse uzun bir süre seçim olmayacak.

Artık adaylar arasında birbirini karalamalar, belden aşağıya vurmalar bitecek ve halk rahat bir nefes alacaktır diye düşünüyorum.

Tabiki herkesin gönlünde biri vardı ve ona göre oylarımızı kullandık, Kastamonu için hayırlısı olsun ve bir değişimin olacağını düşünüyorum, önemli olan seçilen kişinin parti rozetini bir kenara koyarak seçmenler arasında ayrım yapmadan rant için değil halk için hizmet etmesi.

Simit satmak istemeyen emeklilerinde bu seçimde belirleyici olacağını düşünüyorum.

Tüm il ve ilçe belediyelerinin birlik içinde el ele vererek Kastamonu ilinin bütünü ile birlikte hareket edebilmeleri ve ilimizi hak ettiği yerlere getirmek için çalışmaları.

Öncelikle biran önce hayırlı olsun ziyaretlerinin ve iadei ziyaretlerin bitirilip zaman harcanmaması gerekiyor ki bu tür olaylarla artık kaybedecek zamanı yok ilimizin.

Her belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü var, bizler çok uzun süredir bu müdürlüğün varlığını çokta hissedemedik, bu müdürlüğün en önemli görevlerinden biri sosyal hizmetler bunlar belki yapılmaya çalışıldı bizler duyamadık ancak Kültür yönünden yapılması gerekenler var bunların başında İlin kültür envanterinin belirlenmesi ve belgelenmesi için çalışmalar yapmak.

Bunun yanı sıra toplumun tüm kesimlerinin kültür ve sanattan eşit bir biçimde faydalanması sağlamak ve çağdaş, katılımcı, kaynak yaratıcı, şeffaf, ulaşılabilir ve ölçülebilir anlayış ile hizmet vermek vb.

Ayrıca, bu müdürlüğün yanı sıra Turizm birimi kurulması gerekiyor ki bizim artık komşularımıza bakıp boynumuz bükük olarak değil gelen turist sayılarını gururla karşılaştıracağımız günlere kavuşabilelim.

Kurulacak olan Turizm birimi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Üniversite ve hatta Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile çalışmalar yapıp yürüteceği çalışmalar hakkında bir görev listesi oluşturabilir.

Örneğin;

Turizm potansiyelini artırıcı reklam, film, belgesel vb. çalışmalarını yapabilmek yaptırabilmek, bunların yurt içi ve yurt dışında yayınlanması sağlamak.

Turizm alanında ulusal ve uluslar arası düzeyde kongreler, seminerler ve konferanslar gibi etkinlikler düzenlemek ki bir kongre salonumuz bile yok.

İlimizin tarihi ve turistik değerlerin ortaya çıkarılmasına katkıda sağlayarak ilgili kurumlarla işbirliği çalışmalarını yürütmek.

Bu maddeler ortak akıl ile çoğaltılır ve bir metin haline getirilerek kurulacak olan Turizm Biriminin görevleri olarak belirlenebilir ve hayata geçirilir.

Çok zor değil bu işler yeter ki istensin benimsensin.

Başarmak için ise öncelikle yaşadığın bölgeyi sevmen, bir vizyonun olması, herşeyi ben bilirim sevdasında olmayıp tüm turizm paydaşları ile görüşebilmen konuşabilmen ve fikir alışverişinde bulunup şehir için en iyiyi ortaya koyabilmen gerekir.

Gelen misafirlerin görüşlerini alma zahmetine giremiyorsanız gelenlerle bir anket çalışması bile yapamıyorsunuz,  konaklama tesisleri yöneticileri var, turizm adına ön plana çıkan restoranlarımızın yöneticileri var onlardan en kolay ve doğru bilgileri alabilirsiniz.

Gelen turistler neler istiyor, neler bekliyor bu yöneticilerimize sorun, görmezden gelmeyin onları hepsi ile aynı mesafede olun birine çok yakın birine çok uzak değil.

Şimdiye kadar hiçbiriyle daha iyi neler yapabiliriz konusunda görüşülmedi ve turizmin dışında tutuldular bundan sonra gelin hiç birini bir kenara itmeden hepsi ile görüşün fikirlerini alın inanın kazançlı çıkarsınız.

Senelerdir turizm adına yazılar yazıyorum bazen kırılıyorum bazen küsüyorum ama yine de bu şehri çok seviyorum ve yazmaya devam ediyorum.

Birlikte başaracağız başarmak zorundayız.