Kastamonuspor sezonun 14. haftasında geçen sezonda aynı grupta mücadele ettiği 9 Haziran 1966 tarihinde kırmızı beyaz renklerle kurulan Balıkesirspor’u 2-1 mağlup etmişti. Kırmızı Siyahlılar Cuma akşamı Aslan Palas Otel’de kampa girmişti. Geçen sezon Kastamonuspor kalesini başarı ile koruyan Ercan, bu kez rakip ve kaptan olarak Gazi Stadı’ndaydı.

Tarih: 24 Kasım 1968 Pazar

Maç: Kastamonuspor – Balıkesirspor: 2-1

Stat: Kastamonu Gazi Stadyumu

Hakemler: Sebahattin Ladikli, Celal Beken, Hasip Dinçay

Kastamonuspor: Sedat, Vadi, Atilla, İsmail Dönmez, Abdullah, Nedim, Remzi, Susam, Çetin (Beyhan), Ahmet, Vejat

Antrenör: Gündüz Tekinonay

Balıkesirspor: Ercan, İbrahim, Nadir, Süleyman, Fuat, Haldun, Coşkun, Taner, Tamer, Panayot (Nevzat), Niyazi (Mücahit)

Goller: 20. Dk. Susam, 49. Dk. Ahmet (Kastamonuspor), 22. Dk. Ahmet (Balıkesirspor)

Başarı zincirine bir halka daha ekleyen Kastamonuspor, güçlü rakibi Balıkesirspor karşısında sezonun en iyi oyununu çıkartarak değerli olan iki puanı alırken taraftarına futbol ziyafeti çekti. Kırmızı Siyahlı takımımız taraftarına olduğu kadar rakibine de modern futboldan örnekler verdi. Maçın havasına iki gün önceden giren futbolcularımızın moralleri çok iyiydi. Parola galibiyetti. Rakip küçümsenmiyordu. Zorlu mücadelede ele geçen fırsatları kim değerlendirebilirse neticeye o gidecekti.

Rakibin ismine ve kuvvetine boyun eğmeyen temsilcimiz süratli ve istikrarlı bir oyun temposu tutturarak neticeye gitmesini bildi. Balıkesirspor’un vuruşuyla başlayan maça takımımız hızlı başladı. Netice almak ve rahatlamak istiyordu. Çünkü hem puana hem de huzura ihtiyaçları vardı. Gününde bir Remzi, Nedim ve teknik üstünlüğü de eklenince Susam, maç boyunca arkadaşlarına santimetre ile pas dağıttılar. Onlarda bunu inkar etmeden değerlendirdiler. Müdafaa tam manası ile görevini yaptı. Futbolun bir moral oyunu olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştı. Aynı futbolcular, aynı sahada oynuyorlardı ama bu kez çalıştırıcıları değişmişti. Onları sevdikleri, inandıkları Baba Gündüz’leri çalıştırıyordu. Bu durum takımı etkilemiş ve kolektif oyunda başarılı oluyorlardı.

Süratli geçen oyunun 10. dakikasında temsilcimizin soldan geliştirdiği bir akında Vejat topla ceza sahasına kadar girmiş ve yaptığı güzel ortada Remzi topa vuramamış, gol kaçmıştı. 12. dakikada yine Vejat’ın şutundan sonra Çetin topla ceza sahasına girdi, Süleyman topu kornere attı. Kornerde Vejat’ın vurduğu top Ercan’ın çıkarması ile kale sahasını karıştırmış, top boş kalmış ve defans uzaklaştırmıştı. Karşı akında Tamer ceza sahamıza dalıp, kaleci Sedat’la karşı karşıya kaldı. Şutunu Sedat kurtardı. 20. dakikada soldan yine Vejat’ın ortasında rakip kale önünde meydana gelen karambolde topu kaleci Ercan yakalamış ama Remzi’nin müdahalesi ile top elinden çıkmıştı. Yerdeki mücadelede Remzi topa son bir hamle ile müdahale edince kaleye doğru yuvarlanan topa geriden gelen Susam son vuruşu yapmış topu Balıkesirspor filelerine göndermişti. Tribünlerde taraftarlar ayaktaydı. Herkes sevinç içindeydi. Fakat bu sonuç ancak 2 dakika sürmüştü. Golden sonra santrayla birlikte ani hücuma kalkan Balıkesirspor beraberlik golünü atmıştı. Ofsayt taktiği uygulayan defansımız büyük bir hata yapmıştı. İşte bu anda Tamer’in sağdan ortaladığı topu Abdullah’ın ıskası ile santrafor merkezine deplase olan Coşkun yakalamış, Sedat’la karşı karşıya kalan Coşkun plase bir vuruşla takımının beraberlik golünü atmıştı. Vejat çektiği kornerler rakip ceza sahasını karıştırıyordu. Remzi sol açığa, Vejat sağ açığa geçerek yer değiştirmişlerdi. 33. dakikada Remzi’nin gerilerden getirdiği topla defansın ofsayt diye durakladıkları bir anda müsait bir pozisyonda çektiği şut auta çıkmıştı. 43. Dakikada Remzi, Çetin’e penaltı noktası üzerinde nefis bir pas vermiş, ne yazık ki Çetin bu pası değerlendirememişti. Devre biterken Remzi’ye yapılan faulde Atilla’nın vuruşunda Ercan topu sağ köşeden kurtarmış ve ilk yarı böylece 1-1 sona ermişti.

İkinci devre Niyazi’nin yerine Mücahit’i alan Balıkesirspor, Kastamonuspor’un üstünlüğünü kabul etmişti. Vejat her dalışında rakip defansı koridor haline getiriyordu. 49. dakikada Vadi’nin sağdan uzun bir pasında topa yetilen Remzi ortalamış defansın müdahalesi ile top yine Remzi’ye gelmiş, bu futbolcu ikinci golün oluşundaki müdahalesini çok güzel bir orta yaparak tamamlamış altı pas üzerine gelen topu Ahmet güzel bir kafa vuruşuyla takımının galibiyet golünü atmıştı. Rakip şaşırmıştı. Taraftarlar sürekli ‘3-3-3’ diyerek takımlarına tempo tutuyorlardı. Balıkesirspor bundan sonra beraberlik için çaba gösteriyor 75. dakikada Panayot’un yerine Nevzat’ı alarak daha tehlikeli olmak istiyor ama geliştirdikleri akınlar takımımızın geri dörtlüsünde eriyordu. Temsilcimizde Çetin’in yerine Beyhan’ı almış her iki tarafta yeni bir gol aramışsa da skoru değiştirememiş zevkli ve süratli geçen mücadeleyi Kastamonuspor 2-1 kazanmıştı.

 

 Kastamonuspor defansının sigortası Vadi Kesimal…