2022 yılında yazmış olduğum yazıyı biraz daha güncelleyerek yazma gereğini duydum ancak duyurma ve anlaşılma konusunda hala endişelerim var ve tüm yazanlara, yazılanlara, anlatanlara inatla kulak tıkayanlar bugün seçim arifesinde ilgileniyorlarmış gibi yapıyorlar.

Biz yine de hatırlatalım.

İnsanların seyahat etmelerinin nedenlerini birçok şekilde anlatabiliriz, seyahat için birçok nedenler sayılsa da seyahat edecek kişilerin yani bir anlamı ile tüketicinin bir tatil paketi satın alırken veya ailecek ya da bireysel olarak kararını verirken tanıtım ve reklam faaliyetlerinden son derece etkilenmektedir.

Seyahat edeceklerin yöremize gelmeleri için birçok neden olsa da bu nedenlerin insanlara doğru zamanda,  doğru şekillerde ve doğru zamanda tanıtım faaliyetleri ile anlatılması gerekir ki gidecekleri yer konusunda etkileşim olsun.

Artık günümüzde seyahat severlerin önünde birçok seçenek bulunmaktadır, bu nedenle yörenin tanıtımlarının çok iyi yapılması gerekmektedir, özellikle gelenlerin memnuniyeti yöre için en büyük reklamdır ve bu hiç unutulmamalıdır.

Görsel ve yazılı basın, çeşitli etkinlikler, sosyal medya ve fuarlar önemli tanıtım araçlarıdır ancak etkin bir biçimde kullanılır ve seyahat edeceklerin seyahat fikirlerini yöreye çevirecek kadar ilgi çekici ve sürekli bir hale getirilebilirse.

Konaklama tesisleri açısından fuarlar turizm acentelerine kendilerini anlatabilme, tanıtabilme, tesisi hakkında bilgilendirme ve sonucunda konaklama anlaşması yapabilmesi açısından çok önemlidir.

Akşam gelip bir gece konaklayıp sabah erkenden tekrar yola çıkmak üzerine planlarını yapmış ve Kastamonu’yu sadece bir geçiş yolu olarak gören acentelere karşı yapılacak tek iş seyahat edecek olanların fikirlerini değiştirebilmek ve yöremizi talep edilebilir bir yer haline getirebilmek gerekiyor yani arz talep meselesi.

Bunun için tüm paydaşların bir araya gelerek ortak bir akılda birleşip tercih sebebi olabilmenin hayata geçirilmesi adına gerekli adımların atılması gerekiyor.

Yoksa bir gece konaklayıp Kastamonu’nun ilçeleri ile beraber tarihi ve kültürel yerlerini, çarşılarını gezmeden, görmeden ve bir fikir sahibi olamadan giden turistleri anketlerde geceleme yapan turist sayısı içine alsak ne olur almasak ne olur.   

Dışarıda fuarlara gidip tanıtmaya çalışmak bir dereceye kadar haklı görülebilir ki yıllardır katıldığımız fuarlardan istenilen sonucu alamadığımız ortada, yine birçok yazımda belirttiğim üzere en az senede bir fotoğraf maratonu düzenlenmelidir amatör ve profesyonel fotoğrafçılar bu yöreye getirilerek fotoğraf yarışması yapılmalıdır.

Fotoğrafçıların çektiği binlerce fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması ile yapılacak olan reklamın verilecek olan ödüllerle kıyaslanması mümkün değildir.

Ancak bu fotoğrafçıların getirilebilmesi cazip ödüller, iyi bir organizasyon ile olabilir, bunun içinde pamuk ellerin cepe girmesi gereklidir, yöremizde yapılan festivaller ve katıldığımız fuarlardan daha çok ses getireceği, daha az maliyetli olacağı gerçeğini seçime katılacak başkan adaylarının bir kenara not almasında fayda var düşüncesindeyim.

Sezon geliyor ancak bizler seçimlerden başka şeyler düşünemiyoruz, mühim olan Kastamonu’mu yoksa oturulacak koltuk mu?