Ülkelerin tek ayak üzerinde durmaları mümkün değildir. Bizim durumumuz çok daha özel. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, etrafımızın ateş çemberi. Her alanda güçlü olmak zorundayız. Her alanda dışa bağımlılığımızı mümkün olduğu kadar azaltmalıyız.

Eskiden, köylerde, ocak başında "Sacayağı" kullanılırdı. Her hanenin olmazsa olmazıydı. Diğer ismi de "Üçayak" tır. demirden, genellikle daire veya eşkenar üçgen biçiminde ve üç ayaklı, tencere, çömlek, yufka sacı gibi mutfak eşyalarının açık ateş üzerinde belli bir yükseklikte güvenilir bir şekilde durabilmesini sağlayan bir eşyadır. Sacayağı'nın olmadığı yerlerde ateşin etrafına eşit yükseklikte en az 3 taş konurdu. Bu şekilde üzerine koyulan Ekmek Sacı, Tencere yada Kazan düşmeden emniyetli bir şekilde dururdu.

SADECE SAVUNMA SANAYİİ'NDE GÜÇLÜ OLMAK YETMİYOR !

Savunma sanayiinde gösterdiğimiz başarıyı tarımda, hayvancılıkta, üretimde, sanayinin tüm alanlarında göstermeliyiz. Özellikle teknik eğitime ağırlık vermek zorundayız. Tek ayak üzerinde uzun süre duramazsınız. İşte bu yüzden sacayağını sağlam oturtmalıyız ki, kolay yıkılmayalım.

Savunma sanayii'nde çağı yakaladık. Özgüvenimiz tavan yaptı. Bu gayreti, enerjiyi, özgüveni tüm alanlara yaymalıyız.

2002 yılında, 52 milyar dolar olan ithalatımız 2022 de tam 7 kat artarak 365 milyar dolar olmuş. Sadece gıda ithalatımız 20 milyar dolar seviyesinde.

126 ülkeden tarım ürünleri satın  alıyoruz. Geçtiğimiz yıl sadece hububat ithalatına 5 milyar dolar ödedik.

3 milyar dolarlık yağlı tohum ve meyve satın aldık. Bu rakamlar insanı ürkütüyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen üreticilerimizin olağanüstü çabasıyla; Türkiye üretiminde dünyada birinci olduğu fındık, kiraz, incir kayısının yanı sıra ayva, haşhaş tohumu, kavun ve karpuzda ikinci; mercimek, Antepfıstığı, kestane, vişne ve hıyarda üçüncü; ceviz, zeytin, elma, domates, patlıcan, ıspanak ve biberde ise dördüncü sırada bulunuyor.

Umarım bu ürünlerde liderliği kaptırmayız.

3 ayağın en önemli ayaklarından biri hiç şüphesiz tarımsal üretimdir.

Başımızın belası olan cari açığı ve enflasyonu ortadan kaldırmanın tek bir yolu var ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Eğitim, Üretim, Savunma. Bu üçü birbirinden ayrı düşünülemez. Tarımı, hayvancılığı ve eğitimi çok ihmal ettik. Umarım savunma sanayii'ndeki başarıyı  kısa zamanda bu alanlarda da yakalarız.