Futbol asla sadece futbol değildir!

1994 yılında İngiltere’ de yayımlandığında büyük bir ilgi gören kitabın adı.

1996 yılında da Türkçe’ ye çevrilip ülkemizde yayımlanan kitabın başlığı spor camiasının sloganlarından birisi haline geldi.

Simon Kuper’ in “futbol asla sadece futbol değildir” sözü aslında çok önemli şeyler anlatıyor.

Futbolun bir spor oyunu olmaktan çok daha öte anlamlar içerdiği, misyonlar üstlendiği, güçler dengesine yön verdiği Simon Kuper’ in kitabında anlatılmakta.

Ancak kitabı okumaya gerek de yok aslında; yaşananlar, şahit olunanlar ve futbolun gereğinden çok ama çok fazla değer görmesi ve etkili olması hepimizin bildiği, yaşadığı şeyler.

1970 yılı Dünya Futbol Şampiyonası eleme maçlarında karşı karşıya gelen El Salvador ile Honduras’ ın savaşa sürüklenmesinin sebebi bir futbol karşılaşması olmuştu.

Şenol Güneş’ in “bizim zamanımızda futbolu fakirler oynar zenginler seyrederdi. Şimdi zenginler oynuyor fakirler seyrediyor!” sözleri de futbolun nereden nereye evrildiğini gayet güzel özetliyor.

Son yarım asırda dünyayı esareti altına alan futbolun son bir aydaki resitali ile Avrupa ve Amerika coğrafyası efsunlanmaya devam ediyor!

2024 Avrupa Şampiyonasında mücadele eden Türkiye Milli Futbol Takımı da “futbol asla sadece futbol değildir” sözünün en güzel örneklerinden birisini hatta birkaçını ortaya koydu.

F grubunda Gürcistan, Portekiz ve Çekya ile eşleşen Bizim Çocuklar, ilk maçta Gürcistan’ ı Mert Müldür, Arda Güler ve Muhammed Kerem Aktürkoğlu’ nun golleri ile 3-1 yendi.

Bu maçta Mert ve Arda’ nın attığı goller, grup maçlarının en güzel ilk 5 golü arasında yer aldı.

İkinci maçımızda Portekiz karşısında tutunamadık ve 3-0 mağlup olduk.

Gruptaki son maçımız ise Çekya ile oldu. Bu maçta Hakan Çalhanoğlu ve Cenk Tosun’ un golleri ile 2-1 galip gelerek grubu ikinci bitirdik.

Son 16 turunda eşleştiğimiz Avusturya’ yı kalede Mert Günok’ un devleştiği performansı ve Merih Demiral’ ın iki muhteşem kafa golü ile 2-1 skorla geçerek çeyrek finale yükseldik.

Çeyrek finalde karşılaştığımız Hollanda karşısında Arda Güler’ in nefis asisti, Samet’ in muhteşem kafa golü ne yazık ki yeterli olmadı ve 2-1 mağlup olarak Avrupa Şampiyonasına çeyrek final aşamasında veda ettik.

Arda Güler’ in ilk maçtaki jeneriklik golü ve Mert Günok’ un Avusturya maçının son saniyelerindeki inanılmaz kurtarışı futbol camiasının çenesini oldukça yordu.

Bunlar madalyonun sportif yönüydü.

Ama bir olay vardı ki, tüm Avrupa’ nın gündemini bir anda Türkiye ve Türkler yaptı. Avusturya maçının iki gollü kahramanı Merih Demiral’ ın yaptığı gol sevinci adeta üstümüzdeki külleri silkelememize sebep oldu!

Merih’ in Bozkurt işareti ile tüm Avrupa, Türk tarihinde bir yolculuğa çıktığı gibi Türkiye’ deki ismi Türk, ruhu Türk düşmanı olanları meydana çıkaran bir turnusol kağıdı görevi yaptı.

Bunun yanında Bozkurt işaretinin sadece bir siyasi görüşün simgesi olmadığını, beş bin yıllık tarihimizin bir parçası olduğunu Merih sayesinde öğrenmiş olduk.

Avrupa Şampiyonu kim olur bilemem ama kazananının Türkiye ve Bozkurt işaretimiz olduğu kesin!  

Allah’ a tevekkülü simgeleyen hareketin bir akıma dönüştüğü, sahaya dua ederek çıkışın alkışlandığı, gol sevincini secdeye kapanarak kutlamanın duygulandırdığı görüntüler ise Türk Milleti’ nin hamurunun İslamla yoğrulduğunu ve her dönemde “Türklük beden, İslam ruhtur” gerçeğinin bu milletin damarlarında dolaştığını hatırlatması açısından anlamlıydı.

Bu şampiyonun tek kaybedeni ise Filistinliler oldu!

Birleşmiş Milletlerin ateşkes kararlarını, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ nin kararlarını “-ti” ye almayan İsrail Terör Devleti, hem Amerika kıtasında hem de Avrupa kıtasında devam eden futbol şampiyonaları sayesinde vahşetini, kalleşliğini, çirkefliğini ve soykırımını daha da azgınlaşarak devam ettirirken; dünya yüzünü futbol sahalarına sırtını Gazze ve Batı Şeria’ daki vahşet ve soykırıma dönerek Siyonist teröristlerin barbarlığına güzel bir fırsat sundu!

Başta da dediğimiz gibi; FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR!