Kastamonuspor ilk yarıda deplasmanda 2-1 yenildiği, 1967 yılında yeşil beyaz renklerle kurulan fındığın başkenti Giresun’un temsilcisi Giresunspor’u 2-0 yenerek rövanşı aldı. Kırmızı siyahlılar hafta sonundaki maç için Çarşamba günü Kadıdağı’nda kampa girmişti. Kamp kadrosunda Ercan, Metin, İsmail Dönmez, Mustafa Arslan, Yaşar Yiğitcan, Atilla, Remzi, Ömer, Muharrem, Nedim, Mazhar, Raif, Suat, Oğuz, Ahmet, Mehmet Salih bulunuyordu. Giresunspor kafilesi ise Cuma akşamı şehrimize gelerek Şeker Fabrikası’na yerleşmişti.

 

Tarih: 28 Nisan 1968 Pazar

Maç: Kastamonuspor – Giresunspor: 2-0

Stat: Gazi Stadyumu

Hakemler: Ali Topçuoğlu, Orhan Ocakoğlu, Müslüm Taşcan

Kastamonuspor: Ercan, Oğuz, İsmail Dönmez (Kaptan), Ömer, Mustafa Arslan, Atilla, Remzi, Ahmet, Mazhar, Kamyon Muharrem, Raif.

Antrenör: Saim Dravor

Giresunspor: Mehmet , Hüseyin, Sadettin, İsmet (Naci), Erol, Şükrü, Ünal (Yener), Servet, Oğuz, Ruhi, Muhlis.

Antrenör: Naci Özkaya

 

Bir şanssızlıktır gidiyordu. Beş haftadır galibiyet yüzü göremeyen, galibiyete susayan takımımız bu maçı almaya azmetmişti. Her türlü dedikoduya yer vermemek için hafta ortasında Kadıdağı’nda kampa girilmiş, futbolcular için herşey yasaklanmıştı. Parola sadece galibiyetti. Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Ne pahasına olursa olsun kazanmalıydılar ve nitekim oynadılar kazandılar. Futbolcularımız iki puan almakla yetinmeyecek zevkli, süratli bir futbol seyrettirdiler. Kastamonuspor’un vuruşu ile başlayan maçta rakibin üstünlük kurması seyircileri şaşırtmış fakat bu durum fazla devam etmemişti. İlerleyen dakikalarda temsilcimiz oyuna ağırlığını koymuştu. Özellikle Atilla’nın bilinçli oyunuyla hazırladığı akınlarda Ahmet, Muharrem ve Raif üçlüsünün atakları rakibi terletiyordu. 9. dakikada Raif2in kullandığı kornet atışını Ahmet değerlendiremedi. 13. dakikada Ruhi’nin tehlikeli bir şutunu Ercan şahane bir kurtarışla önledi. 16. dakikada defanstan gelen topu Mazhar, Muharrem’e uzattı. Sadettin ile kaleci Mehmet Muharrem’e faul yaptılar. Verilen ceza atışında on sekizin sağ dışından kullanan Atilla’nın füzelediği top Giresunspor ağlarına giderken takımımız galibiyetin kapısını aralıyordu. Tribünleri dolduran seyirciler isteklerinin yerine gelmesinin sevinci içinde kırmızı şimşekleri alkışlıyorlardı. Golün hemen akabinde Raif’in soldan geliştirdiği akında yaptığı ortayı Mazhar ıskalayınca ikinci gol kaçıyordu. 25. dakikada golün kahramanı Atilla’nın tehlikeli bir frikik atışını Mehmet kısa yumruklayınca Ahmet2in gelen topa attığı şut yan filelerde kaldı. 37. dakikada Remzi’nin güzel bir ortasına Muharrem’in kafa şutunda top auta çıktı. 38. dakikada rakibin soldan gelişen bir akınında Ruhi’nin ortasında Ünal’ın şutunda Ercan adeta havada uçarak golü kurtardı. Her iki harekette çok güzeldi. 42. dakikada takımımız büyük tehlike atlattı. Muhlis, Oğuz’un hatasında ceza sahası dışından attığı şutta Ercan topa vurmak istedi. Geriden yetişen İsmail Dönmez buna engel olup tehlikeyi savuşturdu. Bu arada Giresunspor’da sakatlanan İsmet’in yerine Naci oyuna girdi. İlk yarı 1-0 üstünlüğümüzle sona erdi.

İkinci yarıya hızlı başlayan temsilcimiz, 46. dakikada kazandığımız korner atışında Raif on sekiz dışında bulunan Remzi’yi gördü. Naci topu Remzi’den alarak uzaklaştırdı. Mustafa Naci’den gelen topu aldı ve sol açık gibi kayarak korner çizgi üzerinden topu ortaladı. Topu iyi takip eden Muharrem şahane bir kafa vuruşuyla topu direğin dibinden Giresunspor ağlarına gönderdi. Çok güzel bir goldü. 52. dakikada Ruhi’nin Servet’ten gelen topa vurduğu kafa şutunda top auta çıktı. 55. dakikada geriden Remzi’nin Raif’e aktardığı topta Raif ve Muharrem’in paslaşmasında Muharrem’in güzel şutu auta çıktı. Sağ açık Ahmet zaman zaman kaptığı toplar ve yaptığı ortalarla rakip kalede tehlikeler yaratıyordu. 60. dakikada Raif, Mazhar, Muharrem paslaşmasında Muharrem’in şutunda top üst direği yalayarak auta çıktı. Giresunspor 67. dakikada Ünal’ın yerine Yener’i aldı. 74. dakikada Mazhar yarı sahamızda topuk yapmak istedi ama top rakip takımdaki Oğuz’a gitti. Oğuz hemen kalemize atak yapan Ruhi’ye uzattı. Ruhi gelen topu Ercan’ın sol köşesine şutladı. Ercan uçarak topu yakaladı ve mutlak bir golü engelledi. 80. Dakikada Ercan topu bloke ettiği sırada rakip oyuncu Servet’le çarpışmasında sakatlandığı halde kalesini terk etmeyip maça devam etti. Ani akınlarla tehlikeli olan yeşil beyazlılar karşılarında hep Ercan’ı buldular. Maçın kaderi belli olmuştu artık ve maç 2-0 kırmızı siyahlıların galibiyeti ile sona erdi.

Kastamonuspor şanssızlığını bu defa yenmiş sahadan zaferle ayrılıyordu. Maçta şahane bir oyun çıkaran kaleci Ercan’ın takımın galibiyetinde büyük hissesi oldu. Taraftarlar sonuçtan memnun olarak Gazi Stadını terk ederken futbolcularda giyinerek kamp yeri olan Kadıdağı’na gidiyorlardı.

Foto altı: Kastamonuspor’un iki efsane futbolcusu İsmail Dönmez ve Ercan Taşçı…