Belki önemli bir işiniz var, belki hastanız var, belki bir toplantıdasınız, belki o gün canınız sıkılmış durumda, belki bir yerden önemli bir haber bekliyorsunuz o yüzden telefonu açmak zorunda kalıyorsunuz.

Ama arayan numaralar ya internet şirketleri hala devam eden sözleşmeniz olduğu halde sözleşmenizin bittiğini ve bilmem kaç liradan yeniden sözleşmenizin uzatılabileceğini söylüyor ya da bir firmanın reklamı için aranabiliyorsunuz veya belki de hiç gitmediğiniz orada asla oy kullanmayacağınız bir il, ilçe ile ilgili seçim anketi yaptıklarını söylüyorlar.

Resmi veya dini bayramlarda yine belki hayatınızın bir döneminde gittiğiniz veya hiç gitmediğiniz bir yörenin belediye başkanından kutlama mesajı alıyorsunuz.

Bu örnekler çoğaltılabilir.

Öyle çok numaralardan aranıyorsunuz ki o numaraları engellemek dahi bir işe yaramıyor, zira bu işiniz olmayan veya olmayacak kişilerin ellerinde kaç telefon hattı var belli değil.

Telefon dolandırıcılığı arttı her gün dikkat edin aman aldanmayın bu kişilere kanmayın uyarıları yapılıyor oysaki bir mağazada alışveriş yaptığınızda veya bir kargo aldığınızda vb. sizden telefon numaranızı istiyorlar demek ki belli firmalar bu numaraları başka yerlere pazarlıyorlar.

Çoğunlukla sizi arayan telefonları açtığınızda telesekreter ile muhatap oluyorsunuz kapatıp geri aramanın da bir faydası yok.

Çaresizlik içinde buna senelerdir bir çözüm bulunmasını bekliyorsunuz ama nafile.

Özellikle cep telefonu ile dolandırıcılar insanları kandırmak için sürekli yeni yöntemler geliştiriyorlar maalesef dijital hayatımızın bir parçası oldu bu dolandırıcılar.

Arayarak veya SMS ile insanları kandırmak dolandırmak kolay para kazanmanın bir yolu.

Bilgisayar, cep telefonu vb. araçların kullanılması ile haksız menfaat sağlanması kanunlarımıza göre nitelikli dolandırıcılık suçuna giriyor ve bunu yapanlar hapis cezasına çarptırılır deniliyor.

Peki, bizim telefonlarımızı pazarlayanlar bu işin neresinde bunlara bakan yok onlara herhangi bir cezai işlem yok vermeseydin telefon numaranı kardeşim deniliyor iyi de kargomu teslim alamıyorum, belirli mağazalardan alışveriş yaptığımda faturalar e-fatura olarak telefonuma geliyor yani öyle veya böyle telefon numaramı vermek zorunda kaldığım yerler var.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bu konularda yüzlerce şikâyet alıyor, bildiğim kadarı ile meclise de taşındı ancak herhangi bir somut gelişme yok.

Yani kısaca deniliyor ki sen telefon numaranı vermişsin taciz edilmeyi de hak ediyorsun.

Gerçekten tüm telefon engellemelerine karşı bıkmadılar, bıkmıyorlar ancak bizi bıktırdılar bu mağduriyetler için kalıcı bir önlem yok, bu kadar sıkıntı ve gündem arasında bunlarla kim uğraşacak aldanmayın ve kendi başınızın çaresine bakın.