Fenerbahçe Futbol Takımı, Jose Mourinho isimli spor adamı ile yıllık 12 milyon Avro’ ya anlaşmış. Bizzat Başkan Ali Koç tarafından ifade edilen rakam.

Sadece  teknik heyete ödenecek yıllık ücret 12 Milyon Avro. Buna bir de futbolculara ödenecek ücretleri ilave edin. Devasa bir bütçe, dudak uçuklatan bir rakam.

Ne için?

Türkiye Süper Liginde ilk sırada yer almak için!

Bu adam ve ekibi kaç kişiyi yönetecek? 25 – 30 kişilik bir futbolcu takımını.

Ne iş yapacaklar?

Toplamda 22 kişinin bulunduğu, 7 dönümlük çimenlikte rakip kale direklerinin içinden topu geçirme beceresini en üst seviyeye getirme işini yapacaklar!

Allı pullu lafların, hamaset dolu güzellemelerin, bir sürü teknik terimin kısa özeti tam da bu!

Yıllık 12 milyon Avro, aylık 1 milyon Avro, günlük 33 bin 333 Avro.

Şimdi…

Gelin bir de ülkemizde en çok eleştirilen Cumhurbaşkanı, Milletvekili, İmam maaşlarına bakalım;

Cumhurbaşkanı maaşı 183 bin Lira,

Milletvekili maaşı 110 bin lira,

En yüksek İmam maaşı 41 bin lira,

En düşük İmam maaşı 33 bin Lira,

Asgari Ücret 17 bin Lira,

En düşük emekli maaşı 10 bin lira.

Jose Mourinho ve ekibinin aldığı ücrete bir de bu pencereden bakalım mı, ne dersiniz?

Koskoca bir ülkenin en üst makamında oturan ve bir ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanından 191 kat, TBMM üyesi, halkın seçtiği ve yasama görevini yerine getiren Milletvekilinden 318 kat, üniversite mezunu ve birinci derecenin dördüncü kademesine gelmiş, mesaisi herkes uyurken gün ışımadan birkaç saat önce başlayıp hava iyice kararınca biten kıdemli bir imamdan 854 kat, yeni göreve başlayan bir imamdan bin 61 kat, asgari ücret alan bir işçiden 2 bin 61 kat, emekliden 3 bin 508 kat daha fazla ücret alacak Mourinho ve ekibi!

Fenerbahçe’ nin bu sezon harcadığı para 1 milyar 34 milyon Avro!

Bu parayla 3 milyon 628 bine yakın emeklinin maaşının, 2 milyon 132 bin asgari ücretin ödenebileceğini biliyor muydunuz?

Teknik adamına ve ekibine yıllık 12 milyon Avro, futbolcularına da bunun en az on misli para harcanacak. Peki bu para nereden harcanıyor? Reklam gelirleri, TFF payları, turnuvalardan gelecek paralar… Başka… Tribün gelirleri…

Tribün gelirleri; asgari ücretli, emekli, memur, ortalama gelire sahip taraftardan elde edilen bilet parası yani!

Yaptığı iş; adına futbol denilen bir spor oyunu oynamak ve oynatmak olanlara akıtılan milyon Avroların en önemli musluklarından bir tanesi!

Bunların aldıkları maaş ve ücretlere tek kelime etmeyip;

Gecesi gündüzü olmayan, herkes derin bir uykuda iken başlayan mesaisi geceye kadar süren; düğüne, bayrama, sünnete, cenazeye (resmi görevi değildir) gelmek zorunda (!) olan; gelse paragöz, gelmese kötü adam olan imamın aldığı maaşı dile dolamak pek iyi niyetli değil sanırım!

Ya da üç kıtanın kesişme noktasında, dünyanın en stratejik konumlarından birisinde ve etrafı yangın yeri, cennet Türkiye’ yi yöneten Cumhurbaşkanı’ nın ve milletvekillerinin maaşlarının çift mi tek mi muhabbeti, asgari ücret ile kıyaslanması Jose Mourinho ve ekibinin 12 milyon Avro’ sunun yanında devede kulak değil, kulakta sinek bile olmuyor!

Futbol için akıtılan milyon Avroların sanırım dokunulmazlığı var! İmam maaşı kadar dile dolanmadığına göre?! 

Neyse…

Biz Mourinho ve ekibine ödeyeceğimiz yıllık 12 milyon Avro ile övünmeye ve en büyük bizim takım tezahüratlarına devam edelim. Tribünleri doldurmayı da ihmal etmeyelim lütfen!

…..

Filistin diyarında İsrail Terör Devleti soykırım ve vahşete devam ediyor.

Bizim diyarlarda İsrail ürünlerine dolayısıyla İsrail füze ve mermilerine katkı ne alemde?!

…..

Dün İstiklal Yolu Yürüyüşü başladı. Bir asır önce tarihin altın sayfalarına geçen kahramanlık bu yıl da yad ediliyor.

İstiklal Yolu Yürüyüşü etkinliğinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlanmasıyla gözle görülür ve hissedilir bir farkındalık ortaya çıktı.

Bu arada geçtiğimiz hafta içinde Kastamonu Milletvekili Halil Uluay’ ın TBMM kürsüsünden İstiklal Yolu ile ilgili yaptığı konuşma da gerek ecdada vefa gerek etkinliğin duyurulması gerekse ilimizin tanıtımı için önemli bir hadiseydi.

Halil Uluay demişken;

İlk dile getirdiğinde bıyık altından gülenler olmuştu ama, İhsangazi – Araç – Kastamonu sacayağında ilimizin sanayisini şahlandıracak OSB’ nin ayak seslerini duyduk geçtiğimiz haftalarda. Kim ne derse desin; İhsangazi OSB’ nin en büyük mimarlarından birisi Halil Uluay olacaktır.