Yaz geldi, imkanı olanlar turizm bölgelerine akın ediyor. Eşi benzeri olmayan, cennetten bir köşe; Dilek Yarımadası Milli Parkı'ından söz etmek istiyorum. Burası Kuşadası, Güzelçamlı'da, çam ormanlarının denizin mavisi ile buluştuğu muhteşem plajlara sahip bir yer yüzü cenneti. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren olağanüstü büyüleyici bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Hergün binlerce araç bu bölgeye akın ediyor. İnsanlar daha temiz bir deniz hayaliyle milli parkın plajlarını tercih ediyor.

Girişte HGS var. Küçük araçlardan otomatik olarak 105 ₺ kesiyor. Yaz aylarında yoğunluktan araç parkedecek yer bulmak büyük sorun. Kıyıda piknik masaları var. Erken giderseniz hem aracınıza yer buluyorsunuz, hemde boş piknik masası bulma şansınız oluyor.

2024 yılı giriş ücretleri Mart ayında güncellenmişti.

Bir vatandaş girişi 35 lira, Motosiklet girişi  70 lira, otomobil girişi 105 lira Minibüs girişi 315 lira, Midibüs girişi  525 lira, Otobüs girişi 1050 liraya çıkartıldı.

Millipark plajlarını tercih edenlerden biri de benim. Yabancı turistlerinde tercihi burası. Birçok insan gibi bizde, hergün sabahtan Kuşadasından yola çıkıp, Milli parkın plajlarına gidiyoruz.

Kuşadası merkezden Milli parkın girişi 34 km. Trafik yoğunluğundan yol 45 dakika sürüyor. Yol berbat ve bölünmüş değil. Özellikle Davutlar beldesinin içinden geçtiği için ulaşım çok uzuyor.

Kuşadası'ndan Millipark'a neden bölünmüş bir çevre yolu yok? Yerleşim alanlarının dışından daha hızlı ve konforlu bir ulaşım  sağlanamaz mı?

Hergün Kuşadası'ndan kalkan gezi tekneleri de millipark koylarına sefer düzenliyor(*)

Bazı günler maalesef denize giremeden geri dönmek zorunda kalıyoruz.

Nedeni; rüzgarın ve dalgaların etkisiyle kıyıya kadar gelen pislikler. Bunlar, muhtemelen sintine tabir ettiğimiz gezi teknelerinden yada kruvazör gemilerinden boşaltılan tuvalet ve mutfak atıkları(*) Görüntü bu kanaati doğruluyor.

Bu ilk değil. Daha öncede karşılaşmıştık. Geçmiş yıllarda bir çok kez kapıdaki görevlilere durumu anlatmıştım.Telefonla ulaştığım Milli parklar müdürlüklerine de şikayetimi bildirmiştim. Maalesef bir sonuç alamadım.

Denizin üzerinde o pislikleri gören bir çok aile denize giremeden bizimle birlikte geri dönüyor.

Gezi tekneleri ve yolcu gemileri dronlar vasıtası ile izlenemez mi? Bu çirkinliği caydırıcı cezalarla önlemek çok mu zor?

Tabii ki, bu işin peşini bırakmayacağım. Köşemde yer verme nedenim de budur. Önümüzdeki günlerde CİMER'e de yazacağım.

Kuşadası'nda mavi bayraklı çok sayıda plaj var. Sahillere çok güzel bisiklet ve yürüyüş yolları yapılmış.Her yıl yüzlerce yolcu gemisi Kuşadası'nı ziyaret ediyor. Milli park bile böyleyse, diğer plajları varın siz düşünün.

Maalesef güzelliklerimizin kıymetini bilmiyoruz. Ormanlarımızı, kıyılarımızı gerektiği gibi koruyamıyoruz.