İLİ                        KASTAMONU

İLÇESİ                  MERKEZ

YERİ                   TOPÇU OĞLU MAHALLESİ

 Kastamonu merkezinde Yeni Hamam bitişiğinde Vali Enis Paşa Sokakta bulunan Kara Mustafa Paşa Mescidinin içerisinde bulunan türbede  yatan Kara Mustafa Paşanın 1700 lü yıllarda görev yapanbir Osmanlı paşası olduğu bilinmektedir.

Kastamonu Merkez  köylerinden olan Halaçlı Köyünden olup Kendi adına yaptırdığı mescidinde yatmaktadır. Hem mescit hem de türbe tarzında yapılan bu mekan halen ibadete açıktır.

Halaçlı köyünde bulunan Yakup Aslan türbesinde yatan zat ,ile yakın bağlantısı olduğu bilinen Kara Mustafa Paşa  hem askeri hayatında hem de ileri yaşlarında halka Yakup Aslan dan  sürekli olarak bahsetmesi ile  bilinir.

Sağlığında Enis Paşa dan mescidi ve türbesini yaptıracağı yerin kendi adına tahsis edilmesini istemiş bedelini de kendi bütçesinden ödemiş ve buraya da bir mescit yaptırmıştır. Vasiyetinde de bu mescit içerisine defnedilmesini Enis Paşa dan istemiştir.

Mescit sadece namaz vakitlerinde açık olduğundan türbesini ziyaret etmek isteyenler için mescidin kuzey doğu duvarına küçük bir pencere açılarak gelip geçenleri buradan dua etmeleri sağlanmıştır.

Kabri bu küçük pencereden görülmektedir.

Günümüzde İran ın güney doğusunda kendilerine mekan bulmuş olan Halaç Türkleri bir zamanlar Kastamonu ya da gelip yerleşmişler ve Halaçlı köyünde yerleşmişlerdir. Yakup Aslan da o dönemde gelen Türklerin başında bulunan bir beydir ve Türbesi de Halaçlı köyündedir.

Köyde yaşayanların çoğunun halaç veya hallaç soy adını aldıkları bilinmektedir.   Halaç bir Türk soyunun adı iken hallaç ise tiftiğin işlenmesini sağlayan kiriş ve tefek ten oluşan bir yün inceltme yani yün atma aletinin adıdır. Bu kelimeden yola çıkarsak Halaç Türklerinin Kastamonu da daha ziyade geçimlerini kıl keçilerini besleyip onların tiftiklerinden sağladıkları bilgisini paylaşabiliriz. İran da aynı adla yaşayan bu insanlar halen kıl keçisi beslemeleri ile bilinmektedir.

Kendi sağlığında hem bir mescit ve Mescit içinde kendisinin yatacağı bir mekan yaptıran Kara Mustafa Paşa nın mekanı cennet ruhu Şad olsun.