Uzun yıllardır gösterimde olan Amerika’nın dizisi Simpson ailesi yıllar önce yayınlanan bölümleri ile birçok olayı önceden bilmesi, tahmin etmesi Simpson ailesi kehanetleri ve gelecekte beklenen olaylar olarak dikkat çekti ve çok konuşulan dizilerden biri oldu.

Buna benzer dizilerde veya filmlerde olabilecek olayları önceden bir senaryo ile izleyiciye aktarmanın altında neler düşünülüyor, ne anlatılmak, ne yapılmak isteniyor, hangi mesajlar veriliyor üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Dünyada oluşabilecek siyasi ve toplumsal kargaşaların önceden hep The Simpsons dizisinde anlatıldığını duymuş okumuştuk oysa Hamas-İsrail çatışmalarını önceden anlatan bir dizi daha ortaya çıkmış durumda.

Şimdi bir TV platformunda yayına giren dikkatimi çeken bu diziden bahsetmek istiyorum.

Dizinin adı “Fauda” anlamı ise “Kaos” İsrail ve Filistin arasındaki savaş ve olayları anlatan polisiye casusluk içeren ilginç senaryosu ile dikkat çeken 2015 tarihli İsrail yapımı bir dizi.

Dikkatle izlenildiğinde bugün Filistin’e yapılan saldırıların başlangıcı ile ilgili birçok olaylar oyuncuların repliklerinde yer alıyor.

Örneğin;

Hamas liderini canlandıran oyuncu repliğinde, İsrail’e füze saldırısı yapacaklarını bu büyük patlama sonrası bunun bölgedeki tüm güç dengelerini değiştireceğini anlatıyor.

Yardımcısı ise böyle bir saldırı yaptıkları takdirde İsrail’in kendilerine karşılık vereceğini Filistin halkının bu saldırılar karşısında çok zarar göreceğini söylüyor.

Hamas Lideri ise; bizim saldırılarımıza karşılık verecek olan İsrail Savaş suçları işlemiş olacak ve İran’da devreye girecek, diye cevap veriyor.

Bugüne baktığımızda ve dizideki oyuncuların konuşmalarını yan yana getirdiğimizde günümüzde yaşananların önceden planlandığı ve daha dizi gösterime girdiği tarihten itibaren bir mesajlar verildiğini düşünmemek mümkün değil.

Ayrıca dizide bir oyuncunun yaptığı konuşma “Vereceğimiz yanıt Orta Doğu’yu tamamen değiştirecek” şeklinde, 7 Ekim saldırılarından sonra aynen İsrail Başbakanı Netanyahu’nun günümüzde sarf ettiği cümle ile örtüşüyor.

Aslında artık olaylara baktığımızda yıllar önce Orta Doğu için yazılan senaryonun günümüzde öyle veya böyle uygulandığı Filistin halkının İsrail saldırıları karşısında özellikle bebeklerin ve çocukların katledildiği bir savaşa dönüştü.

Filistin’de bir insanlık dramı yaşanıyor ve tüm dünya sessiz sadece kınama ve dudaklarının bir ucu ile bu katliamın durdurulması gerektiğini söylüyorlar.

Oysa ki, Rusya Ukrayna’ya saldırdığı anda tüm Batı ülkeleri boğazları yırtılırcasına böğürmüş ve Ukrayna’ya tüm lojistik destek sağlanmıştı.

Bugün Filistin’de bir insanlık dramı yaşanıyor, insanlar katlediliyor dünya uyuyor, insanlık ölüyor.