35 yıl kadar önce idi. 89 yazı yada 90 yazı olabilir. Tarihi tam hatırlamıyorum. İşim gereği Aydın'da idim. O dönemde Aydın'ın en güzel otellerinden olan "Baltacı Otel"de kalıyordum. Eğe bölgesinde, Özal hükümetinin başlattığı büyük bir haberleşme projesi, Fiber Optik Kablo Projesi  vardı. Projenin test mühendisliğinin yanısıra, şantiye yönetiminden de sorumlu idim.

Sıcak bir yaz akşamında, bir arkadaşımla  şantiyeden otele dönmüştük. Otelin lobisinde dinlenirken birer de soğuk bira söyledik. Henüz biralarımızdan birer yudum almıştık ki; kapıdan otelin sahibi ile birlikte dönemin Aydın Valisi rahmetli Recep Yazıcıoğlu ve kardeşi, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu girdiler. Üçü birlikte hemen yanımızdaki masaya oturdular. İster istemez göz göze geldik. Başımızla selamlayıp hoş geldiniz dedikten sonra rahatsız etmemek için, daha doğrusu kendimiz rahatsız olduğumuzdan kalkmak istedik. Diyanet işleri başkanı eliyle; oturun şeklinde işaret etti ve rahatsız olmayın gençler dedi. Yanlarında korumaları yoktu yada içeriye girmedikleri için görmedik.

İki kardeş buluşup arkadaşlarının oteline çay içmeye gelmişler. Süper vali olarak da bilinen ve vefatından sonra hayatı dizi film olan Recep Yazıcıoğlu; benim yaşımdakiler hatırlayacaklardır. Sistemin işleyişine ağır eleştiriler getirir halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğine sık sık vurgu yapardı. Kılık değiştirerek denetimler yapardı. Sözünü esirgemeyen sıra dışı bir vali idi. Yani hükümetin değil halkın valisi idi.

Recep Yazıcıoğlu; Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli valisi olarak görev yaptı. Kişiliği, görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı, fikirleri ve görüşleri nedeniyle kamuoyunda Süper Vali olarak anılıyordu. Atandığı şehirlerde doğa sporları ve turizmin yaygınlaşmasına yapmış olduğu katkılarla tanınmıştı. Aydın, Yazıcıoğlu kardeşlerin  yabancısı oldukları bir kent değildi. Babalarının memuriyeti nedeniyle ilkokul ve orta okulu Milas'ta liseyi Aydın'da okumuşlardı.

Recep Yazıcıoğlu 2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda, olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde vefat etti. Kabri, Aydın'ın Söke ilçesi asri mezarlığındadır..

Örnek devlet adamı, süper valimiz Recep yazıcıoğlu'nun mekanı cennet olsun.Kardeşi Mustafa Sait Yazıcıoğluna da sağlıklı uzun ömür dilerim. Recep Yazıcıoğlu gibi valilere. Sait Yazıcıoğlu gibi hoşgörülü din adamlarına çok ihtiyacımız var.