Çocukların çoğunda zaman zaman ateş yüksekliği görülebilir. Genellikle ateş çocuklar için tehlikeli değildir. Hatta  bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olduğu için yararlıdır.

Çocuklarda Ateş Nedir?

Çocuklarda ateş, vücut sıcaklığının 38°C veya daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Çocuklarda Ateş nedenleri nelerdir?

Çocuklarda ateş genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Ateş, bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşmaya teşvik ederek vücuda yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda ateşin bir nedeni de aşırı giydirmedir.

Bebekler, özellikle de yeni doğanlar, aşırı giydirildiklerinde, battaniyeye sarıldıklarında veya sıcak bir ortamda tutulduklarında ateşleri yükselebilir. Çünkü çok küçük bebekler vücut sıcaklığını daha büyük çocuklar kadar iyi düzenleyememektedirler. 

Çocuklarda Ateşin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ateş yükselince farklı davranırlar. Huysuz veya normalden daha sakin olabilirler. Nefes alma vermeleri sıklaşır. Normalden hızlı kalp atışı gözlenir. Çocuklarda ateş olunca titreme ve üşüme veya terleme gözlenir. Yanakları kızarır.

Ateşli çocuklarda neler yapılmalıdır?

Çocuklarda ateş yüksekliği varsa hafif giysiler giymelerini ve hafif bir çarşaf ile örtülmelerini sağlamak gerekir.  Ağır giysiler ve battaniyeler vücudun soğumasını engelleyebilir ve bu da çocuğunuzun rahatsız olmasına neden olabilir.

3 aydan küçük bebeklere doktor tavsiyesi olmadıkça ateş düşürücü ilaç verilmez. Ateş düşürmek için bol sıvı vermek, fiziksel soğutma, ılık su ile banyo önerilir. Soğuk su olmaz. Ateş düşürmek için kolonya ve alkol kullanılmaz.

(Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Recai Akyürekli)