Türk Savunma Sanayii hakkında bu köşede daha önceleri de kalem oynatmıştık.

Wright Kardeşlerden tamı tamına bin yıl, günümüzden 1150 yıl önce Abbas ibni Firnas isminde Müslüman bir bilim adamının dünya insanlık tarihindeki ilk uçuş denemesine imza attığını;

İsmail Cevheri’ nin 1010 yılındaki uçuş denemesini;

1632 yılında Hezarfen Ahmet Çelebi’ nin 3358 metrelik bir seyrü seferle gökyüzünde süzülüşünü;

Bir yıl sonrasında yani 1633 yılında Lagari Hasan Çelebi’ nin vücuduna monte ettiği roketlerle 300 metre göğe 20 saniyelik yolculuğunu;

3 asra yakın bir ataletin ardından Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Nuri Killigil gibi vatan ve millet sevdalısı girişimcilerin ömürlerini ve servetlerini hayalleri uğruna feda eylediğini;

Devrim Arabalarını, Aselsan Cep Telefonlarını ve diğerlerini…

2023 yılında “Tarih Molası”, 2024 yılından itibaren “Yaz Dedik” adıyla huzurunuzda bulunduğum bu köşede sizlerle paylaşmıştık.

Ve Bayraktar ailesi…

Sanırım Bayraktarları misafir ettiğim yazım beşin üzerindedir.

Türk Savunma Sanayii Tarihi ile ilgili bir kitap yazılacak olsa (ki muhakkak yazılmalıdır) en fazla yer ayrılacak kişiler Özdemir Bayraktar ve oğulları Haluk ve Selçuk olurdu.

Ardından da Temel Kotil ve ekibi yer alırdı.

Vecihi Hürkuş’ un, Nuri Demirağ’ ın, Nuri Killigil Paşa’ nın nasıl engellendiğini, Şakir Zümre’ nin nasıl sobacılığa evrildiğini, Devrim’ in nasıl itibar suikastıyla depoda çürütüldüğünü, Aselsan Cep Telefonu’ nun nasıl sabote edildiğini biliyoruz!

Aynı çukur zihniyetin yeni teknolojik suikastlerine bu milletin karnı tok artık!

2023 Gelir Vergisi sıralamasında zirveyi paylaşan Haluk ve Selçuk Bayraktar kardeşlerin kayırıldığını, tekelleştirildiğini, kollandığını söyleyen, yazan, çizen güruhun karın ağrılarının toprağa gömemedikleri ihalar, sihalar, tihalar, akıncılar, tb’ler olduğunu gayet iyi biliyoruz!

Haluk Bayraktar’ ın X (Twitter) mesajı:

“Hakikatten utanırlar mı, birazcık yüzleri kızarır mı acaba?

Yalan ve iftira rüzgarı diner mi?

Alıştık. Bu ne ilk, ne de son...

Bugüne kadar defalarca açıkladık. Baykar olarak ne bir lira nakit ve hibe desteği aldık ne de bir kuruş banka kredisi kullandık. Savunma sektörüne sunulan proje bazlı teşviklerde nakit ve hibe desteği almayan tek firmayız.

S/İHA Ar-Ge projelerimizin başlangıcından bugüne kadar geçen 20 yıllık süreçte tüm gelirlerimizin %83'ünü, son yıllarda ise %90'dan fazlasını ihracattan elde ettik. Sektörümüzün açık ara ihracat lideriyiz. Yurt dışında kazanıp ülkemize getiriyoruz. Helal kazancımızın vergisini ödemekten de onur duyuyoruz.

 Yüksek teknolojiye sahip tüm yatırımlarımızı bugüne kadar 1 adet dahi sipariş garantisi almadan, ihracattan kazandığımız öz kaynaklarımızla finanse ettik. Yatırım teşviği kapsamındaki tüm yatırımlarımızı aynı şekilde ihracattan kazandığımız öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik.

Yabancı yatırımcı hem tüm teşviklerden hem de tüm nakit ve hibe desteğinden faydalanırken bu destekleri kullanmayan milli bir firmaya bu tepki niye? Yatırıma hem de stratejik yatırıma düşmanlığın sonu yok.

Türkiye tam bağımsız ve refaha sahip bir ülke haline gelmek için yüksek teknoloji geliştirmeye ve üretmeye devam etmeli. Dünyadaki her devletin yaptığı gibi ülkemiz de bu yatırımlara elinden geldiğince destek vermeli. #Milli TeknolojiHamlesi hareketi akamete uğramadan başarıya ulaşmalı.”

Sözü Arif Nihat Asya’ nın Fetih Marşı’ ndaki şu dizelerle bitirelim;

"Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!
Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!
Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan'dan!

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!"