Kastamonuspor sezonun 4. haftasında 24 Nisan 1966 tarihinde yeşil siyah renklerle kurulan öneki sezonlarda aynı grupta mücadele ettiği Kocaelispor’u 2-1 yenip galibiyetle tanıştı.

Tarih: 15 Eylül 1968 Pazar

Maç: Kastamonuspor – Kocaelispor: 2-1

Stat: Kastamonu Gazi Stadyumu

Saat: 15.00

Hakemler: Nevzat Tonsuk, Ata Bahri, Şerafettin Bosnalı

Satılan Bilet: 1894

Hasılat: 8553

Kastamonuspor: Sedat, Erol, Adnan, Gündüz Tekin Onay, Vadi, Nedim (Kaptan), Fahrettin (Fevzi), Remzi, Çetin, Nurettin, Vejat

Antrenör: Kamil Üzülme

Kocaelispor: Metin, Mustafa, Yıldırım, Yılmaz (Kaptan), Erol, Mustafa II, Mustafa III, İbrahim, Mehmet, Ali (Dimitri), Nurdan

Antrenör: Selahattin Ünlü

Goller: Dakika 28 Remzi, dakika 76 Gündüz (Kastamonuspor), dakika 67 Nurdan (Kocaelispor)

Namağlup Kocaelispor karşısında kombine bir oyun kuramamasına rağmen 2-1’lik neticeyi elde etmeyi başaran Kastamonuspor dört haftadır özlediği galibiyete kavuştu. Güzel bir havada oynanan Kocaelispor’un vuruşuyla başlayan her iki tarafında galibiyet için oynadığı karşılaşma süratli zevkli çekişmeli geçti kaleci Sedat’ın yerinde yaptığı kurtarışlarıyla galibiyette payı büyüktü. Şans da zaman zaman temsilcimizin yanındaydı. Nitekim 14. dakikada Mustafa’nın şutu Sedat’ın çıkmasına rağmen direkten dönüyor. Nurdan’ın şutları da kalemiz için tehlikeli oluyordu. Ama Vadi ve Gündüz bu tehlikeleri önlemek de gecikmiyorlardı. 28. dakikada sağdan Fahrettin’in ortasında Nurettin’in müdahalesinde rakip defans uzaklaştırdığı topu ceza sahası dışında yakalayan remzi güzel bir hareketle Kocaelispor filelerine gönderdi. Kaleci Metin’de bu şuta seyirci kalmış ne olduğunu anlayamamıştı. Bu şahane golle kırmızı siyahlı takımın üzerine çöken kabus dağılıvermişti.

Seyirciler takımlarına alkışlıyorlardı. Takımımız da Adnan’ın aksayışı gözlerden kaçmıyor. 35. dakikada ceza sahası içinde top arkadaşına uzatırken kendisi yakından marke eden Nurdan topu kapıyor havalandırmasıyla kalemiz tehlikeyi atlatıyordu. İlk yarı bir sıfır üstünlüğümüzle sona erdi. İkinci yazıda takımımızda Fahrettin’in yerine Fevzi oyuna girmiş sol açık oynayan Vejat sağa geçmiş, Fevzi solda kalmıştı. 50. dakikada Ali’nin şutu direkten dönüyor, tribünlerde karamsar olanlar Vejat’a pas verilmediğini takım tertibin hatalı olduğunu eleştirenler görülüyordu. 67. dakikada Nurdan’ın soldan ilerleyerek götürdüğü topu filelere göndermesi bunu biraz doğruluyordu. İleride Çetin’le Nurettin devamlı gol arıyorlar gezilen getirdikleri toplarla çektikleri şutlar rakip için tehlikeli oluyordu.

Bu akışlardan birinde Nurettin’in topu kaptıran kaptan Yılmaz’a rakibini attığı kasti tekme sonucu oyundan ihraç edilmişti. 76. dakikada rakip kale önünde meydana gelen karambolde Mustafa topa eli müdahale edince hakem penaltı ile cezalandırdı. Topun başına geçen Gündüz kalecinin solundan yerden sert bir şutla topu Kocaelispor filelerini gönderdi ve Kırmızı Siyahlar 2-1 öne geçirdi. Bundan sonra rakibin çabaları netice vermedi ve maçta Kastamonuspor’un 2-1 galibiyeti ile sonuçlandı. Maçtan sonra galibiyet sevinciyle ağlayan futbolcularımız sarmaş dolaş soyunma odalarına giderken ilk mağlubiyetin verdiği acı ile başları önde sinirli şekilde soyunma odalarına gidenler ise Kocaelisporlu futbolculardı. Tribünlerdeki seyirciler yargılarının yanlışlığını anlamışlar derin bir oh çekerek stadı terk ediyorlardı. Bu takımlarının galibiyetinden duydukları ferahlığın tezahürü idi.

Ünsal Kenanoğlu-7

Kocaliespor maçı öncesi Kastamonusporlu futbolcular seremonide.

(Soldan sağa) Nedim Baloğulları, Gündüz Tekin Onay, Vejat Bıçakçı, Sedat Erfa, Erol Göder, Fahrettin Öztaç, Nurettin Vural, Susam Altunkaya, Adnan Barlah, Remzi Koca, Çetin Marik.