İhanet ve nankörlüğü tanımlayan iki güzel söz var. Biri, yazımın başlığı olarak seçtiğim "Besle Kargayı Oysun Gözünü" diğeri Roma dönemine ait.

"Sen de mi Brütüs?" efsaneye göre bu sözün orijinali "Et tu, Brute?" Julius Sezar'ın bir suikastte can vermeden önce söylediği son sözlerdir. Türkçeye "Sen de mi Brütüs?" olarak çevrilmiştir. Söz,  ihanet ve nankörlük kavramlarını tanımlamak için günümüzde de sıklıkla kullanılır.

Malûm, Devlet Bahçeli, 2016'dan bu yana Erdoğan'ı ve AK Parti'yi açıkça destekliyor. Bu, MHP içinde bir bölünmeye neden olmuştu. Meral Akşener 2017 yılında; merkezci ve Avrupa yanlısı İYİ Parti'yi kurmak için MHP'den bu yüzden ayrılmıştı.

IYİ Partinin mecliste 5 vekili vardı. Mecliste gurup kurabilmesi için en az 20 millet vekiline sahip olmak gerekiyordu. Tam bu noktada IYİ Partinin imdadına CHP yetişti. 15 vekili ödünç vererek mecliste gurup kurmasını ve 2018 seçimlerine katılmasını sağladı.

CHP, 15 milletvekilinin istifa edip İYİ Parti'ye katılması kararı alarak Meral Akşener'in partisinin hem parlamento hem de SEÇİMLERE GİREBİLMESİNİN yolunu açtı.

İYİ Parti, katıldığı ilk seçim olan 2018 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte Millet İttifakını kurdu ve %9,96 oy ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde 43 milletvekili kazandı. Meral Akşener, partisinin cumhurbaşkanı adayıydı. Akşener bu seçimde de %7,29 oy aldı.

CHP ile işbirliği yapmasaydı, baraj altında kaldığı için vekili çıkarmayacak ve meclise giremeyecekti. Bu hanımefendi CHP nin o muhteşem yardımı için; daha sonra, nedendir anlamak mümkün değil "En büyük pişmanlığımdır" dedi.

1995 yılında Doğru Yol Partisinde siyasete atılmış, bakanlık ve Meclis Başkan Vekilliği yapmış deneyimli bir siyasetçi. Meral hanımı 44 yıl öncesinden, 1980 yılında İzmit'e tarih öğretmeni olduğu yıllardan tanırım. Yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayarak tarih doktoru unvanını almıştır. Bu unvanı her nedense kullanmıyor.

Neyin intikamının peşindedir? bilmiyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerde; varlık nedeni olan  CHP ye birçok yerde kaybettireceği kesin.

Bugün kime hizmet ettiğini söylemeye gerek var mı?