Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Kastamonu Merkez Örencik Mevkiinde 311 konuttan oluşan 1. Etap konutları tamamlandı ve teslimatları yapıldı.

Yine aynı yerde 602 konuttan oluşan inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor ve en geç 2024 yılının ilk çeyreğinde bitirilmesi bekleniyor.

Etap 1. Konutları 2021 yılı içinde tamamlandı ve konut sahipleri evlerine oturmaya başladılar.

Başladılar ancak bir türlü bitmeyen bitirilemeyen işler burada oturanlara büyük bir sıkıntı yaratmaya ilk baştan beri devam ediyor.

bülend çadırcıoğlu (1)-3Öncelikle burada bir konutum yok onu belirteyim ancak çevremden duyduğum sıkıntılar rahatsızlıklar az buz değil.

Konutlar tamamlandı oturulmaya başlandı ilk önce kaloriferler kömür ile yanacaktı bu yüzden herkes hazırlıklarını ona göre yaptı, kaloriferler banyolara sıcak su erişimi sağlamadığından elektrikli kombiler alındı, tüp ile çalışan ocaklar alındı mecburdular zira 3 seneden evvel doğalgaz gelmez denildi.

2021 kışında o soğuk günlerde özellikle Örencik ayazında bir sürpriz daha gelişti kömür paraları toplanamadı ve kışın ortasında merkezde evi olmayanlar elektrikli ısıtıcılara, battaniyelere sarılarak soğuk günleri geçirmek zorunda kaldılar.

3 seneden evvel gelmez denilen doğalgaz geliverdi birden bu sevindirici habere üzüldüler mi sevindiler mi bilemiyorum, ancak bir masraf kapısı daha açıldı zira yeni almış oldukları 1 senesi bile dolmamış elektrikli şofbenlerin yerine doğalgaz uyumlu yeni ısıtıcılar, doğalgaz uyumlu ocaklar gerekiyordu buna da tamam dediler ve herşey tamamlandı.   

Kolay değil doğalgaz gelecekti bu yüzden parke döşeli yollar kazıldı, doğalgaz bağlandı evler şenlendi fakat yollar içler acısı oldu.

O günden bu güne kadar kazılan yerlerde hatta yaya kaldırımlarında otlar çimler bitmesine rağmen bir türlü gerekli tamiratlar yapılmadığından köstebek yuvası olan yollarda insanlar gelip gidiyor yürümeye çalışıyorlar, tamirat tadilat işlerine başlandığını duydum umarım biran önce tamamlanır.

Şehir merkezinden ulaşım ne durumda derseniz rezalet, giderken çok uzak, şehir merkezine gelirken biraz olsun yol kısalıyor ancak bu akaryakıt pahalılığında bu insanlara bu uzun yol çilesini çektirmeyin tek istekleri var Budamış-Pırlaklar mevkiinde 4. Durak varmış oradan TOKİ konutlarına yol yapılacakmış ve çok kısalacakmış bu çalışmada durmuş.

Şimdi okullar açıldı kış kapıyı çaldı TOKİ konutlarının içindeki yollar fotoğraflarda görüldüğü gibi umarım biran önce biter ve 4. Duraktan yapılacak yol için dilekçelerde vermemize rağmen olumlu bir gelişme olmadı diyorlar.

2. etap ile birlikte büyük bir yerleşim alanı olacak bu yerleri artık bir gören olursa özellikle yolun kısalması bakımından yolları yapılırsa boş daire kalmayacak ve şehir merkezindeki konut kiralarında da olumlu yönde bir azalış olacaktır inancındayım.

bülend çadırcıoğlu (2)-4