BENGÜ SAMUT DRAVOR KİMDİR?
Uzman Klinik Psikolog Bengü Samut Dravor, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde aldığı İngilizce psikoloji eğitimi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde tamamladığı klinik psikoloji yüksek lisansı ile profesyonel bir geçmişe sahip. Kariyerine Hatay'ın İskenderun ilçesinde başlayan Dravor, çeşitli hastanelerde, özel eğitim kurumlarında ve kendi kliniğinde deneyim kazanmış. Evliliği sonrasında Kastamonu'ya yerleşen Dravor, Yeşilay'da bağımlılık alanında klinik psikolog olarak görev yapmış ve son bir yıldır kendi kliniğinde eşiyle birlikte danışanlara bireysel hizmet veriyor.

Günümüzde oldukça gündemde olan kaygı bozukluklarına odaklanan Dravor, pandemi sonrasında bu tür rahatsızlıkların artış gösterdiğine dikkat çekti. İlk yayınlarının konusunu bu önemli soruna ayırmak istediklerini belirten Dravor, kaygı bozukluklarının tanımından başlayarak izleyicilere bilgiler aktardı.

KAYGI BOZUKLUĞU NEDİR?
Dravor, kaygı duygusunun aslında hayatta kalmamızı sağlayan işlevsel bir duygu olduğunu belirtti. Ancak bu duygunun işlevsel seyirde olmadığı durumlarda kaygı bozukluklarının ortaya çıkabileceğini ifade etti. Bu bozuklukların altında yatan temel faktörün bir tehdit içermesi olduğunu vurgulayan Dravor, farklı alt başlıklara ayrılan kaygı bozukluklarının toplumsal, sosyal, ve özgül kaygı gibi çeşitli alanlarda görülebileceğini açıkladı. 

Detaylar için tıklayınız.