Açlık sınırı 19 bin liraya dayandı, yoksulluk 52 bini geçti Açlık sınırı 19 bin liraya dayandı, yoksulluk 52 bini geçti

Yapılan açıklamaya göre, memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için yüzde 49,25 zam alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57 zam alacaklar. Ancak SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile diğer emekliler arasında yaklaşık yüzde 12'lik bir fark ortaya çıktı.

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş, Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Emin Yılmaz'ın görüşlerine yer verdiği köşe yazısında, bu farkın ülkenin içinde bulunduğu enflasyonla mücadele kıstası dikkate alınarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bir kerede, herkesin gönlünü alacak şekilde eşit refah payı verilerek kapatılma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

"Çok çeşitli alternatifler masada"

Emin Yılmaz, “SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ile Memur emeklileri arasındaki yüzde 12’lik farkın kademeli olarak kapatılması masada mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Evet, çok çeşitli alternatifler masada. 'Yüzde 12 fark totalde de yüzde 50 zam vermek yerine yüzde 43-45 verelim, aradaki makas zaten temmuz ayındaki enflasyon farkı ile kapanır’ düşüncesi de var. Ama unutulmamalı ki memur emeklileri temmuzda yeniden yüzde 10 toplu sözleşme farkı alacak. Arada yüzde 12 olmasa da yine küçük bir fark olacak. Ayrıca en düşük memur maaşı 9 bin 876 TL deniyor ancak 5510 sayılı kanun ile emekli olan memurların maaşı 7500-8500 arasında. Yani ufak bir fark aslında bu kesim için de pek fena olmaz. Bekleyip, göreceğiz tabii ama ben ince hesaba girmeden farkın bir kerede kapatılacağı kanaatindeyim.”

"Kök maaşlara yansıyacak 5-10 puanlık bir refah payı çalışması masada"

Öte yandan Soybaş, kök aylıklarda düzenleme olup olmayacağına ilişkin edindiği Ankara kulislerini de aktardığı köşesinde “Doğrudan kök maaşlara yansıyacak 5-10 puanlık bir refah payı çalışması masada. Emekli zammı için yüzde 45 ve 50 oranı gündemde” dedi.

Kaynak: Dünya