Ticaret Bakanlığı, 2023 yılında fahiş fiyat, stokçuluk ve haksız ticari uygulamalara 1 milyar 444 milyon lira idari para cezası uyguladı. 

Rekabet Kurulu'nun rekabet hukukuna aykırılıklara kestiği 2 milyar 664 milyon lira ile birleşerek, bu alanda kesilen cezaların toplam miktarı 4 milyar 109 milyon 315 bin liraya ulaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl otomotiv, emlak ve gıda sektörlerinde fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri kapsamında 18 bin 780 denetim gerçekleştirildi ve 602 milyon 225 bin 881 TL idari para cezası uygulandı.

Tüketicilerin taraf olduğu sözleşmelere, haksız ticari uygulamalara, fiyat etiketi aykırılıklarına ve güvensiz ürünlere ise 842 milyon 402 bin 406 TL idari para cezası verildi.

Rekabet Kurulu ise bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri başta olmak üzere, sağlık hizmetleri, lojistik, kültür-sanat eğlence, altyapı hizmetleri gibi birçok sektörlerde rekabet hukukuna aykırılıklar kapsamında 2 milyar 664 milyon 688 bin 744 lira idari para cezası kesti.

Ticaret Bakanlığı, piyasaların düzenli, sağlıklı ve adil işleyişini sağlama çalışmalarına devam ettiğini belirterek, sözleşmelerde ekonomik haklar ve menfaatlerin korunması, ayrıca tüketicilerin mağduriyetinin önlenmesi amacıyla denetimlerin sürdüğünü bildirdi.

Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu! Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu!

Fotoğraf: AA

Kaynak: ekonomim