Reşat Asrak, 1974 yılında Kastamonu'da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başladığı Duruçay İlkokulu'nda, Merkez Ortaokulu'nda devam etti, ardından lise eğitimini Kastamonu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (TAŞ MEKTEP)'nde tamamladı. Üniversite eğitimini 1992-1996 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde başarıyla tamamladı.

Öğretmenlik kariyerine Trabzon Köprübaşı ilçesinde başlayan Asrak, Kars'ın Selim ilçesinde asker öğretmen olarak vatani görevini yerine getirdi. Ardından 1999-2001 yılları arasında Kastamonu Daday ilçesinde öğretmen olarak görev aldı.

2001 yılında Kastamonu Pınarbaşı YBO'ya atanan Asrak, 2013 yılına kadar öğretmenlik, müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı ve okul müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. Pınarbaşı ilçesindeki görev süresi boyunca ilçenin gelişimi ve doğa turizmi potansiyelinin artırılması amacıyla yapılan çalışmalarda aktif rol aldı. Bu dönemde, binlerce kişiyi ağırlayan Horma Kanyonu Yürüyüş Yolu projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir pay sahibi oldu.

2013-2014 yılları arasında Taşköprü Bahri Alp Ortaokulu'nda okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2014-2015 yıllarında Bolu Mengen ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanarak görev aldı.

2015 yılında Kastamonu Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda kurucu il müdürü olarak görevine başlayan Asrak, 2019 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Bu dönemde, Bakanlık, Valilik ve milletvekillerinin desteğiyle Kastamonu'daki spor tesislerinin ve yurtların yenilenmesi ve sayılarının arttırılması için çaba harcadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndaki yatak kapasitesi sayısı, Bakanlığın yatırımlarıyla birlikte 2600'den 7600'e ulaştı.

Reşat Asrak, 2015 yılında Kastamonu'ya gençlik merkezleri ve genç ofisler ekleyerek sporun ve gençlik faaliyetlerinin kapsamını genişletti. Ayrıca, uzun yıllar atıl durumda kalan Mahalli İdareler Eğitim Merkezi'nin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na geçmesiyle birlikte, Cumhuriyetimizin 100. Yılı'nda hizmete alınan 516 dönüm arazi üzerine kurulu Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi'nin açılmasında büyük rol oynadı.

2016 yılında Birlik Vakfı'nın kurucu şube başkanlığını üstlenen Asrak, bu görevini 2022 yılına kadar sürdürdü. Sivil toplum kuruluşları, vakıf ve derneklerde aktif olarak görev aldı.

Evli ve üç çocuk babası olan Reşat Asrak, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti'den Kastamonu Belediye Başkanı aday adayı olabilmek için görevinden istifa etmiştir.