Bu önemli geleneksel kış sporu, akademik anlamda dünya genelinde duyurularak, ilçe ve Kastamonu halkını gururlandırdı. Tarih ve kültür açısından büyük bir öneme sahip olan bu geleneğin, akademik alanda tanıtılması, geçmişten günümüze taşınması ve gelecek nesillere aktarılması adına büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ağlı ve Kastamonu halkı, 19 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikle bir kez daha bu gururu yaşadı. Kastamonu Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen kış etkinliğinde, Ağlı Kayık Yarışları'nın koordinatörlüğünü üstlenen Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, belediye ile birlikte çalışarak yarışmaların başarılı bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağladı.

Haberal'ın önderliğinde gerçekleştirilen etkinlik, uluslararası alanda da yankı uyandırdı. "Journal of Tourism and Gastronomy Studies" dergisinde yayımlanan "Somut Kültürel Miraslarımızın Sürdürülmesinde Geleneksel Kış Sporlarının Önemi; Kastamonu Ağlı Kızak (Kayık) Yarışları Örneği" adlı çalışma, Ağlı'nın kültürel mirasını uluslararası literatüre taşıdı.

Aynı zamanda, kayık yarışlarının Ağlı ilçesi ile özdeşleşmesi, ilçenin tanıtımına önemli bir katkı sağladı. Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, bu anlamlı başarı için Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal'a teşekkür etti. Çolak, Haberal'ın turizm alanındaki değerli hizmetleri nedeniyle kendisine minnettarlığını ifade etti.

Başkan Çolak; Ağlı ilçesinde hala devam eden  ata sporu  Kayık Yarışları'nın sürdürülmesinde emeği geçen Sinan Mahallesi sakinleri ve tüm katılımcılara da teşekkürlerini iletti.

İhsangazi "Haracoğlu Türbesi" yenilendi İhsangazi "Haracoğlu Türbesi" yenilendi

Editör: Serkan Kebecioğlu