1 Ocak 2016 yılında yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi uyarınca eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi zorunlu olmuştu. Bu tarihten önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresi ise 31 Aralık 2022’den başlayarak 2 yıl boyunca uzatılmıştı.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Uyku Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Karadağ ehliyetini değiştirmek isteyenlere dikkat çeken bir zorunluluğu açıkladı.

UYKU APNESİ SENDROMU ZORUNLU OLDU

"31 Aralık 2024 tarihi eski tip ehliyetlerin son tarihi, 2016 yılında çıkan yasayla birlikte artık sürücü belgeleri eğer ağır vasıtaysa 5 yılda bir, diğerleri ise 10 yılda bir yenilenmek zorunda ve her yenilenişte bir sağlık raporu alınması gerekiyor. Bu sağlık raporlarında uyku apnesi sendromunun sorgulanması artık yasal bir zorunluluk.

"TEDAVİ OLMALARI GEREKİYOR"

Ankara’da ki o işletme tüm gelirini sokak canlılarına bağışlıyor Ankara’da ki o işletme tüm gelirini sokak canlılarına bağışlıyor

Karadağ, "Uyku apneli kişilerin direksiyon başına geçmemesi ya da geçeceklerse mutlaka tedavi olup ondan sonra geçmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Ercan Çatal