YOLCU OTOBÜSLERİNE ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

Ulaştırma sektöründe de önemli bir değişiklik yaşandı. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüsler, artık araç takip cihazı takma zorunluluğuna tabi. Bu sayede, taşıtların konum bilgileri düzenli olarak Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne iletilerek daha etkili bir denetim sağlanacak.

Ramazan kolisine de enflasyon zammı geldi Ramazan kolisine de enflasyon zammı geldi

IMEI NUMARALARININ KAYIT DÜZENLEMESİ

BTK tarafından hazırlanan IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme de yılbaşında yürürlüğe girdi. Buna göre, ithal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK'nın sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek. Ayrıca, BTK'nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024'ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

İNŞAAT DEMİRİNİ İZLEME SİSTEMİ

İnşaat sektöründe ise demir kullanımı daha etkili bir şekilde denetlenecek. İnşaat demirleri, üretim aşamasından itibaren izlenecek ve bakanlıkların bilgi sistemine aktarılacak. Bu sayede kalitesiz demir kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

KONUT KİRALARI

Yeni düzenlemelerden biri ünlük kiralık evlerde turizm amaçlı konut kiralamalarını düzenlemek amacıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Artık konut sahipleri, turistik amaçlı kiralama yapmadan önce izin belgesi almak zorunda. İzin belgesi olmadan konutlarını kiraya verenlere ciddi idari para cezaları uygulanacak.

Kaynak: ekonomim