YRP Kastamonu adayı Topaloğlu'ndan TURİZM öncelikli projeler YRP Kastamonu adayı Topaloğlu'ndan TURİZM öncelikli projeler

Kastamonu AK Parti Milletvekili Halil Uluay, orman köylüsünün hakkı verilmiyor diyen CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’ya jet cevap: “Aklına bile gelmeyecek hizmetler yapıyoruz”

Uluay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Baltacı’ya şu şekilde yanıt verdi: “Ormana ve orman köylüsüne dair kısa bir bilgi, sadece "ödeyin" demekle olmuyor hem hak ediş ödüyoruz hem de Hasan Baltacı'nın aklına bile gelmeyecek daha ne hizmetler yapıyoruz.

2023 yılı verilerine göre Türkiye’de 23.300 orman köyü/mahallesinde, geçimini ormancılık ve tarımsal faaliyetlerden sağlamaya çalışan orman köylüsü bulunmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğümüz, ülkemiz genelindeki orman köylerinde yaşayan orman köylülerini sosyo - ekonomik projelerle desteklemekte ve geçim kaynaklarını çeşitlendirmektedir.

Yapılan destekler ile orman köylüsünün olduğu yerde kalkınmasının sağlanarak, yaşam şartlarının iyileştirilmesi bunun nihayetinde ise ormanların korunması, bakımı, geliştirilmesi ve sürdürülebilir orman yönetimini sağlanması amaçlanmaktadır.

Orman köylülerimize yönelik ORKÖY destekleri 2002 yılında 16,1 milyon TL iken, 2024 yılında, 1 milyar 664 milyon TL’ye yükselttik. Desteklerimizin tamamı faizsiz olmak üzere %20’si hibedir.

2023 yılında Orman Kanunu’nda yapmış olduğumuz düzenleme ile;

- Orman ürünleri satış karlarından, köylümüze %10’a kadar pay verilecektir.

- Kendisine sigorta yaptıran orman işçilerimizin hak edişlerine ilaveten %5 ödeme yapılacaktır.

- Orman köylümüz ihtiyacı olan yakacak ve yapacak odunlarını yaklaşık olarak 1/3 indirimli alacak.

Yaptığımız yasal düzenleme ve desteklerle her daim kırsal kalkınmanın lokomotifi olan orman köylümüzün yanındayız.

2023 yılında ormancılık faaliyetlerinde çalışan orman köylümüzün hak edişleri, yapılan planlama üzere peyderpey ödenmektedir.1 Ocak’tan bugüne kadar 1 milyar 700 milyon TL ödeme yapılmış ve kalan ödemeler Şubat ayı içerisinde tamamlanmış olacaktır.”

Editör: Mehmet Salman