Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı için yapılan seçimler sonuçlandı.

Türk Havacılığı Kastamonululara emanet Türk Havacılığı Kastamonululara emanet

EKREM İMAMOĞLU 515 OYLA BAŞKAN SEÇİLDİ

Başkanlık için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yarıştı. İBB Başkanı İmamoğlu 515, rakibi Genç ise 250 oy aldı. Böylece İmamoğlu Türkiye Belediyeler Birliği'nin yeni başkanı seçildi. Seçildikten sonra İBB Başkanı İmamoğlu TBB Başkanı sıfatıyla ilk konuşmasını yaptı. Yaptığı konuşmalardan öne çıkanlar ise şöyle oldu;

“Belediyecilik tarihimizin yeni ve umutlu bir dönemine adım atıyoruz. Bu dönem milletimizin 2019 ve 2024 yerel seçimlerinde ortaya koyduğu iradeyle şekil bulmuştur.”

“Birbirini yok etmeye kararlıymış gibi yapılan siyasetle seçim kazanmak asla mümkün değildir. Ülkemiz bütün dünyaya inanılmaz bir demokrasi dersi vermiştir.  “

“Bizim şu anda devraldığımız Belediyeler Birliği’nin encümeninde diğer partilerden tek bir kişi yok. Yanılmıyorsam iki üyesi MHP’de, geri kalanın tamamı AK Parti üyesi. O bakımdan bizim bugün geldiğimiz nokta bu yanlışı düzeltme noktasıdır. O yüzden önemli bugünkü başlangıç.”

“Vatandaşımızın bizden beklediği sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir demokrasi, sürdürülebilir kalkınmanın yeniden inşasıdır.”

“Vatandaşları oy verdiği partiye göre ayıran bir anlayışı kabul etmediğimiz gibi belediye yönetimlerini partilere göre ayıran bir anlayışı kabul etmemiz de mümkün değildir.”

Kaynak: Dünya