Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'nin ağaçlandırma konusundaki başarısını vurguladı. Karacabey, Türkiye'nin Avrupa'da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığını bildirdi. Bu başarıyı elde etmek için yapılan planlı çalışmalara odaklanarak, 1900'lerin başından 2002'ye kadar olan dönemle kıyaslandığında son 21 yılda ağaçlandırma çalışmalarının beş kat arttığını belirtti. Türkiye'nin orman varlığının 23.2 milyon hektara ulaştığını ve ülkenin yüzde 29.6'sının ormanlarla kaplı olduğunu açıkladı. Ayrıca, Türkiye'nin orman varlığını en çok artıran ülkeler sıralamasında dünyada altıncı, Avrupa'da ise birinci sırada yer aldığını söyledi.

Karacabey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı için belirlediği hedefi hatırlatarak, Türkiye'nin yüzde 30'unu ormanlarla kaplamayı amaçladıklarını ve son 20 yılda 6 milyar 600 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını ifade etti. Ayrıca, bu hedefin ötesine geçerek ülkenin yüzde 30'unu ormanlarla kaplayacaklarını açıkladı.

Karacabey ayrıca, orman yangınlarına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verdi. Teşkilatın ormanların korunması için ciddi adımlar attığını ve teknolojik gelişmeleri takip ederek yangınlarla mücadelede nitelikli personel gücünü artırdıklarını söyledi. Ayrıca, İHA'ların kullanımıyla yangınlara müdahale sürelerinin önemli ölçüde azaldığını ve yangına ilk müdahale süresinin 11 dakikaya, haber alma süresinin ise 2 dakikaya indirildiğini açıkladı.

1 Aralık Cuma Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 1 Aralık Cuma Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

Son olarak, Karacabey, insanların doğadan yararlanma yaklaşımlarının geliştiğini belirterek, Genel Müdürlük olarak orman ekosisteminin sunduğu imkanları sürdürülebilir bir şekilde vatandaşların istifadesine sunduklarını ve 2026'ye kadar 200 ekoturizm alanı kurmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu kapsamda 2021'de Ekoturizm Eylem Planı'nı hayata geçirdiklerini ve şu ana kadar 90 alanın tamamlandığını, önümüzdeki süreçte 110 alanı daha vatandaşların kullanımına açacaklarını söyledi.

fidan22