Aslan sütü rakı cep yakıyor! Bir zam daha.. Aslan sütü rakı cep yakıyor! Bir zam daha..

TÜKODER Abana Şube Başkanlığı tarafından Kastamonu'da faaliyet gösteren özel halk otobüslerinin, kredi kartı ile ödeme yapan tüketicilerden komisyon alması ile alakalı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kastamonu merkezinde tüketicilerden gelen  şikayetlerde, şehir içi taşımacılık yapan özel halk otobüslerinin kredi kartı ile ödeme yapılması durumunda komisyon alınmaya devam edildiğini öğrendik,  bu firmaları tüketiciler adına uyarıyoruz, devamı halinde tüketiciyi koruma derneği olarak tüm hukuki yollara başvuracağız.

‘MÜŞTERİLERDEN EKTRA ÜCRET ALAN İŞYERLERİ PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR’
 Banka kartıyla veya kredi kartıyla yapılan ödemelerden ekstra ücret alınması kesinlikle yasal değil. Buna ilişkin bir kanuni düzenlememiz var. 2006 yılında yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17'nci maddesine göre üye işyerleri indirim dönemleri de dahil olmak üzere müşterilerin kartla ödemelerini herhangi bir ek ücret talep etmeksizin kabul etmek zorundalar.
Burada üye işyeri ile POS cihazı sözleşmesi yapan kuruluşa da bir yükümlülük  uygulamasını tespit etmesi halinde sözleşmeyi feshedebiliyor ve kuruluşun bir yıl süreyle aynı işyeri ile yeni bir sözleşme yapmaması gerekiyor. Yine aynı kanunun 40'ıncı maddesine göre bu kredi kartı ödemesinden ekstra ücret alan işyerlerini fiilen yöneten görevli ve ilgili mensuplarının bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı öngörülmüş. Özetlemek gerekirse bu şekilde banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen müşteriden ekstra ücret tahsil eden işyerleri hem POS anlaşmalarının feshi hem de adli para cezası yaptırımı ile karşı karşıya kalabilirler."

Editör: Serkan Kebecioğlu