Genelge, kamu kurumlarında çeşitli harcama kısıtlamalarını ve tasarruf tedbirlerini öngörüyor. Bu kapsamda, medya kuruluşlarına yönelik reklam ve ilan bütçelerinin ciddi şekilde azaltılması, hatta bazı durumlarda tamamen kesilmesi planlanıyor. Ayrıca, gazete ve dergi aboneliklerinin iptal edilmesi, özellikle Anadolu medyasını ciddi şekilde etkileyecek. Geçgel, bu düzenlemelerin özellikle yerel basın kuruluşları için büyük bir darbe olacağını ifade etti.

Geçgel, "Bu düzenlemeler, basının bağımsızlığını tehlikeye atacak ve halkın doğru bilgiye erişimini kısıtlayacak. Basının finansal olarak zor durumda bırakılması, eleştirel ve bağımsız habercilik yapma kapasitesini ciddi şekilde zayıflatacaktır" dedi.

Gazeteciler ve medya kuruluşları, tasarruf tedbirleri genelgesini basın özgürlüğüne yönelik bir girişim olarak değerlendiriyor. Geçgel, "Bu durum, medya organlarının kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirmesini engelleyecek ve demokratik bir toplumun temel taşlarından biri olan basın özgürlüğüne ciddi zararlar verecektir" diye konuştu. Özellikle Anadolu’da gazete ve basın kuruluşlarının kapısına kilit vurmakla eş değer olan bu genelge, gazetecileri yıldırma girişimi olarak değerlendirilmiştir.

20 Haziran Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 20 Haziran Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

Özellikle Anadolu medyasının bu genelgeyle büyük bir darbe alacağına dikkat çeken Geçgel, hükümetin bu acımasız tavrından derhal vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Gazete ve dergi aboneliklerinin iptali, yerel basın için hayati önem taşıyan gelir kaynaklarının yok olması anlamına geliyor. Bu da, Anadolu’da faaliyet gösteren birçok medya kuruluşunun kapanmasına ve gazetecilerin işsiz kalmasına yol açabilir.

"BU HAKSIZLIĞA KARŞI GELMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Geçgel, "Bu genelgede basın kapsam dışı bırakılmadıkça susmayacağız ve bu haksızlığa karşı gelmeye devam edeceğiz. Kamuoyunun da desteğiyle, medya temsilcileri bu genelgenin yeniden gözden geçirilmesi ve basının görevini bağımsız ve özgür bir şekilde sürdürebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyor. Bu taleplerin karşılanmaması durumunda, basın özgürlüğü ciddi şekilde zarar görecek ve halkın doğru bilgiye erişimi kısıtlanacaktır" dedi.

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, basının susturulamayacağını belirterek, "Basın kapsam dışı bırakılmadıkça bu haksızlığa karşı susmayacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Basın özgürlüğünü savunmak, demokratik bir toplumun vazgeçilmez temelidir ve bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Basının kapısına kilit vuruyorsunuz. Bu acımasız tavrınızdan vazgeçin" ifadelerini kullandı.

Editör: Nurhayat Yılmaz