Harvard Üniversitesinde 1953 yılında ilk kez düzenlenen MUN Konferansları ile gerçek bir Birleşmiş Milletler ortamı oluşturularak, politika ve insan haklarının gençlerin gözünden tartışılmasına imkan tanınıyor.
Bir simülasyon eğitimi olan konferansta, BM yapısına benzer nitelikte komiteler oluşturuluyor. Komitelerde her öğrenci, temsil ettiği ülkelerle ilgili sorunlara ilişkin görüşlerini dile getirip, çözüm önerileri geliştiriyor. Konferansın sonunda öğrencilerce oluşturulan karar metni BM’ye gönderiliyor.

Kastamonu Üniversitesi personel alım sonuçları açıklandı Kastamonu Üniversitesi personel alım sonuçları açıklandı

Kastamonu Tema Koleji̇ (1)
Bu çerçevede Kastamonu’dan TEMA Koleji, Ankara’da düzenlenecek olan Model Birleşmiş Milletler (JMUN) konferansına katılım sağlayacak. Çeşitli kategorilerde konferansa katılmak üzere 11 ortaokul öğrencisi, TEMA Koleji Kampus Müdürü Dilek Yıldırım ve İngilizce Öğretmeni Betül Demirkıran nezaretinde Kastamonu Şehirlerarası Otobüs Terminalinden Ankara’ya gitmek üzere hareket etti. Öğrenciler, Ankara’da düzenlenecek olan konferansta dünya sorunlarına çözüm üretecek fikirleri İngilizce aktararak ülkemizi temsil edecekler.
TEMA Koleji Kampus Müdürü Dilek Yıldırım, “Değerli öğrenciler, bu yıl JMUN (Model Birleşmiş Milletler) yarışmasına katılan tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Sizler, uluslararası ilişkiler, diplomasi ve küresel meseleler hakkında önemli bir deneyim yaşayacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Bu zorlu süreçte, azimle çalışarak ve birlikte hareket ederek başarıya ulaşacağınıza inanıyoruz. Sizlere, sunumlarınızda ve tartışmalarınızda en iyisini yapmanızı, fikirlerinizi etkili bir şekilde ifade etmenizi ve takım ruhunu korumanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın, bu tür deneyimler sadece akademik başarılarınızı değil, aynı zamanda kişisel ve profesyonel gelişiminizi de destekler. Sizlere harika bir JMUN deneyimi ve unutulmaz bir yolculuk diliyoruz. Başarılarınızın devamını dileriz” dedi.
Öğrencilerin dünya sorunlarına duyarlı olmasını ve empati yeteneklerinin geliştirilmesini amaçlayan konferans, 4 gün sürecek. İngilizce gerçekleştirilen oturumlarda ortaokul öğrencileri bu yıl BM Genel Meclisi Ekonomik Komite, Sosyal İnsani ve Kültürel Komite, Avrupa Konseyi gibi komiteleri simule edecek.

Editör: Banu Türkmenoğlu