Patates Paçası, Kastamonu mutfağına ait bir yöresel patates yemeğidir. Bu yemek, Kastamonu ve ilçelerinde sıkça yapılarak bölgenin yerel lezzeti haline gelmiştir. Paça, içine, yoğurt ve yumurta sarımsak, nişasta, gibi malzemeler eklenerek tencerede veya fırında pişirilerek yapılır. İsteyenler bu yemeği kıyma, kelle, pirinç gibi malzemelerle de yapabilir.

Patates Paçası nasıl yapılır?

Patatesler önce bir kapta haşlanır, daha sonra bu patatesler ezilerek ayrı bir kapta yumurta içine bir kaşık nişasta, yoğurt ve sarımsak eklenerek çırpılır. Bu karışım daha sonra patatesler ile birleştirilerek ağır ateşte pişirilir. Bu karışım piştikten sonra üzerinde kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Pişirme ocakta olabileceği gibi yayvan bir kap içerisine alınarak fırında da pişirilip, paçanın altının ve üstünün kızarması sağlanabilir ve üzerine maydanoz yaprakları eklenerek servise hazır hale getirilir. Yine paçanın da kıymalı, kelleli, pirinçli gibi çeşitleri mevcuttur.

Yapımı için malzemeler

‘Fer’ için geri sayım ‘Fer’ için geri sayım

500 gram patates

3 adet yumurta

50 gram nişasta

50 gram yoğurt

1 baş sarımsak

50 gram tereyağı

Paça hangi yöreye aittir?

Kastamonu'nun mutfak kültüründe özel bir yeri olan Patates Paçası, zengin aroması ve lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakırken meşhur Kastamonu sarımsağıyla yapılır. Bu yemek, yöreye özgü lezzetler ve geleneksel pişirme teknikleriyle hazırlanarak, damaklarda unutulmaz bir tat bırakır.