Asgari ücrette olası zam senaryoları hesaplandı: İşte rakamlar... Asgari ücrette olası zam senaryoları hesaplandı: İşte rakamlar...

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan yüzde 43,9 ila yüzde 76,5 oranındaki zamın etkilerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Ocak 2024 tarihine kadar ertelendiğini açıkladı.

Altun, bugün alınan geçiş ücretlerindeki artışın vatandaşlara iade edileceğini de belirtti. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün dün akşamki açıklamasına göre, İstanbul'daki birinci ve ikinci köprünün tek yönlü geçiş ücreti yüzde 76,5 artışla 15 lira olarak belirlenmiş, üçüncü köprünün geçiş ücreti ise yüzde 75 artışla 35 lira olarak güncellenmişti.

İzmit Körfezi'ni iki yakasını birbirine bağlayan ve İstanbul-İzmir otoyolunun bir parçası olan Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücreti yüzde 52,6 artışla 290 liraya, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti ise yüzde 43,9 artışla 295 liraya yükseltilmişti. Ancak bu yeni ücretler, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.