Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Mücahit Muslu tarafından lise öğrencilerine doğru beslenme ile ilgili eğitim veriliyor. Bu çerçevede, 3 ilde 14 farklı lisede toplam 22 eğitim ile yaklaşık 3 bin 500 lise öğrencisine beslenme eğitimi verildi. 2021-2022 Eğitim Öğretim döneminde TÜBİTAK 2209A çerçevesinde desteklenen Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Muslu akademik danışmanlığında, mezun öğrenciler Diyetisyen Çiğdem Gözübek yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Üniversite Sınavına Hazırlanan Lise Öğrencilerinin Yaşadığı Beslenme Sorunlarının Çözümüne Yönelik İnfografik E-Rehber Oluşturma” projesi tamamlandı.
Proje çerçevesinde Kastamonu il genelinde 7 liseden 400 öğrenci ile görüşülmüş, öğrencilerin yaşadığı beslenme sorunları tespit etmek, literatür detaylıca taranmış, bu sorunların çözümüne yönelik bilimsel öneriler geliştirilmiş, geliştirilen öneriler infografik tasarımlara dönüştürülmüş ve 12 uzman tarafından üç farklı değerlendirme ölçeğiyle değerlendirilip “Üniversite Sınavına Hazırlanan Lise Öğrencilerine Yönelik İnfografik Beslenme E-Rehberi” ismiyle internet ortamında herkese açık şekilde yayımlandı.
Proje sonrasında geliştirilen rehber ile Kastamonu genelinde Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile lise son sınıf öğrencilerine “Üniversite Sınavına Hazırlanan Lise Öğrencilerine Yönelik Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Eğitimi” verilmeye başlandı. 2022-2023 Eğitim Öğretim bahar döneminde verilmeye başlayan eğitimlerin beğenilmesi ile okulların talebi üzerine 2023-2024 Eğitim Öğretim güz döneminde de eğitimlere devam edildi. Bunun yanında İstanbul ve Kocaeli'nde de pilot eğitimlere başlanıldı. Şu ana kadar 3 ilde 14 farklı lisede toplam 22 eğitim ile yaklaşık 3 bin 500 öğrenciye eğitim verildi.
Eğitim verilen liseler arasında İstanbul Kartal Yüksel-İlhan Alanyalı Fen Lisesi, Kocaeli Darıca Fen Lisesi, Kastamonu Fen Lisesi, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi, Kastamonu Göl Anadolu Lisesi, Kastamonu 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi, Kastamonu Aytaç Eruz Anadolu Lisesi, Kastamonu Özel Tema Koleji Anadolu Lisesi, Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kastamonu Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi, Kastamonu İhsangazi Şehit Orhan Cengiz Karaçam Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kastamonu Devrekani Şehit Teğmen Cemal Tepeli Çok Programlı Anadolu Lisesi yer aldı.

Kastamonu'da Scientix STEM Çalıştayı tamamlandı Kastamonu'da Scientix STEM Çalıştayı tamamlandı

sağlık fakültesi (1)

Kaynak: iha