Daha önce açıklanan Batı Karadeniz hızlı tren ağı projesinde de tren yolundan mahrum bırakılan kadim şehir Kastamonu, ‘demir ağlara’ olmadığı için İç Anadolu ve Batı Karadeniz arasında ulaşım sağlayacak olan Karaelmas Ekspresi projesinden de mahrum kaldı. Kastamonu, her ne kadar Batı Karadeniz Bölgesi içinde yer alsa da bu tarz turistik projelerin dışında kalıyor ve turizm potansiyelini ortaya çıkaracak rotalarla bağı oluşturulamıyor.

Karaelmas Ekspresi, bu eşsiz yolculuk boyunca üzüm bağları ve tarihi kaleleriyle Kalecik, tuz mağaraları ve müzeleriyle Çankırı, Osmanlı kent mimarisinin incisi Safranbolu'nun Arnavut kaldırımlı sokakları, Türkiye'nin ilk ve tek Maden Müzesi, Zonguldak'taki mercan fosilleriyle ünlü Gökgöl Mağarası ve daha fazlasını görme fırsatı sunuyor.

Komsuyu Saran Ağlar Kastamonu'yu Teğet Geçti (3)

Yolcular, Yenice'nin mistik ormanları içinde nehir kenarlarından, tünellerden ve köprülerden geçerek, Eskipazar'da Hadrianapolis Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan tarihi yapıların kalıntılarını inceleme şansına sahip olacak.

Eski Bakan evinde ölü bulundu Eski Bakan evinde ölü bulundu

Komsuyu Saran Ağlar Kastamonu'yu Teğet Geçti (4)

Karaelmas Ekspresi, haftada bir sefer düzenleyerek Ankara-Zonguldak hattında turistik seyahat imkanı sunuyor. Talebe göre sefer sayılarının artırılması planlanıyor ve seyahat acenteleri farklı paketlerde seyahat seçenekleri sunarak bu eşsiz deneyime katkıda bulunacak. (Serkan KEBECİOĞLU)

Komsuyu Saran Ağlar Kastamonu'yu Teğet Geçti (1)

Kaynak: Fotoğraf: AA