BOTAŞ'ın internet sitesi, Ekim ayında yürürlüğe girecek olan mesken ve sanayi abonelerinin doğalgaz tarifeleri ile elektrik üretim amaçlı tarifelerini yayımladı.

Konut Tüketici Tarifesi Sabit Kaldı Buna göre, BOTAŞ, konut tüketicileri için Ekim ayında uygulayacağı doğalgaz satış fiyatını 1000 metreküp doğalgaz için 4,080 TL olarak belirledi. Bu, konut tüketici tarifesinde bir değişiklik olmadığını gösteriyor.

Sanayi Abonelerine Zam Ancak, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve küçük orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgazın satış fiyatı yüzde 20 artırıldı.

Sanayi abonelerinin tarifeleri, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8,549 TL olarak belirlendi. Kademe 2 için ise bu fiyat 11,374 TL olarak açıklandı.

Bitcoin yükselişte: 38,800 dolarla zirve yaptı Bitcoin yükselişte: 38,800 dolarla zirve yaptı

Elektrik Üretim Amaçlı Tarife Elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesinde ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12,000 TL olarak duyuruldu. Doğalgaz fiyat tarifeleri aylık olarak yeniden hesaplanıyor.

"En Ucuz İkinci Gaz Türkiye'de"

Kurumun internet sitesinde yer alan bir duyuruda, "Konutlarda kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatlarına göre, halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Elektrik fiyatları da benzer şekilde ticari işletmeler için yüzde 20 arttı, ancak konut tarifesi değişmedi.