Kastamonu-Cide karayolunda yoğun sis etkili oldu Kastamonu-Cide karayolunda yoğun sis etkili oldu

Kastamonu'nun tarihi dokusunu ve lezzet kültürünü yansıtan Topçuoğlu Fırını , 1942 yılından beri yıllardan beri halka ekmek sunmaya devam ediyor. 13 yaşında başladığı fırıncılık serüvenini paylaşan fırının üçüncü kuşak temsilcisi Emin Ayar, aile geleneğini sürdürmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Çocukluktan beri fırında çalışan ve yaz tatillerini babasıyla geçiren Ayar, ekmek dağıtma ve dizme işlerine genç yaşta adım attığını ifade etti. Ailenin fırıncılık geleneği, dededen babaya, sonra da kendilerine geçmiş. Topçuoğlu Fırını ailesi, Kastamonu'da bulunan çorbacıların yüzde 80'inin ekmeğini tedarik ediyor. 82 yıldır, sürekli yenilenen ekşi mayalarla her gün ekmeğini üreten aile, geleneksel yöntemleriyle öne çıkıyor.

Topçuoğlu Fırını (2)“EKMEĞİN EN DOĞAL HALİNİ BİZ YAPIYORUZ”

Fırının ekmeğinin diğer fırınlardan farklı kılınan unsurları arasında, özel mayası, eski fırın yapısı ve taşranın değişmemiş olmasının yer aldığını ifade eden Fırıncı Ayar, "Tamamen ekmeğin en doğal halini biz yapıyoruz" diyor.

Ayar, mesleklerinin bazı zorluklarına da değindi. Ekmeklerin mayasından kaynaklanan küçük boyut sorununu dile getiren Ayar, devletin belirlediği gram ölçüsüne uyduklarını hatta zaman zaman bu ölçüyü aştıklarını belirtti. Ancak, vatandaşların ekmek boyutlarını küçük gördüklerini ve gramajı eksik sanıp yanlış anlamaya sebep olduklarını ifade etti.

Fırıncı Ayar, “Oruç tutan insanların agresif davranışlar sergileyebildiğini ve sıra beklemek istemediklerini hatta Ramazan ayında işin yoğunluğundan kaynaklı bu mesleği bırakmak istediğim oldu ama baba mesleğinin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını biliyorum” dedi.

Topçuoğlu Fırını (4)“EKMEĞİMİZ DEVLETİN BELİRLEDİĞİ GRAMAJDAN DAHA FAZLA”

Ayar, çocukluğundan beri sürdürdüğü fırıncılık mesleğinde unutamadığı bir anıyı da paylaştı. Bir vatandaşın küçük ekmekler aldığına dair bir şikâyette bulunduğunu ve ardından zabıtanın geldiğini belirten Ayar, yapılan tartım sonucunda devletin belirlediği gramajdan daha fazla ekmek verdiklerini ortaya koyduklarını söyledi. Bu olayın fırınları için gurur verici bir anı olduğunu belirtti.
 (Banu Türkmenoğlu/ Ozan Furkan Atlamaz)

Editör: Banu Türkmenoğlu