Bölgede çeşitli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmasına ve birçok buluntuya rastlanılmasına rağmen aynı alanda gerçekleştirilen baraj faaliyeti nedeniyle Karadeniz’in ve hatta ülkemizin en eski yerleşim ile toplanma alanı olduğu düşünülen Kahin Tepe kelimenin tam anlamıyla tarih olacak.

Kahin Tepe ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse genelden özele doğru Dünya, Türkiye, Karadeniz ve Kastamonu tarihinin geçmişine ışık tutacak olan Kahin Tepe bölgesinde ilk araştırmalar 1950'lerde başlamış olup ancak 1995-1998 yılları arasında sistemli yüzeysel araştırmalara geçilmiş ve Filyos Araç Barajı çalışmalarından önce kazı sürecine girilmiştir.

Keşfedilen ve keşfedilmemiş olası bulgular ışığında Kahin Tepe bölgesinin tarihi, Göbeklitepe tarihiyle aynı döneme hatta daha eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bu büyük potansiyel maalesef gerekli değeri görememiş ve kazı çalışmaları tamamlanmadan bırakılmıştır.

Kastamonu’nun En Eski Yerleşim Yeri Sular Altında Mı Kalacak (2)

23 Temmuz Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 23 Temmuz Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

“KASTAMONU İÇİN ADETA TARİHİN BAŞLANGIÇ NOKTASI OLMA ÖZELLİĞİNDE AMA MAALESEF YETERLİ DESTEĞİ GÖREMİYOR “

Konu ile ilgili konuşan Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları Başkanı Sercan Okur, ‘’Kahin Tepe bölgesi tarihimizi belki de baştan şekillendirecek düzeyde bir öneme sahip, alan konumu itibariyle o bölgede daha önce görülmemiş bir tarihsel değeri taşıyor hem Karadeniz bölgesi için hem de güzel memleketimiz Kastamonu için adeta tarihin başlangıç noktası olma özelliğinde ama maalesef yeterli desteği göremiyor ve koca bir tarih göz göre göre yok sayılıyor. Ekibimiz ile birlikte alanda incelemelerde bulunup çeşitli değerlendirmeler yaptık ekibimizde bu konu ile özel olarak ilgilenen bir grubumuz var süreci takip ediyoruz. Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak ve bundan da önce Kastamonulu gençler olarak bizler tarihimize sahip çıkmaya kararlıyız.’’ dedi.

Kastamonu’nun En Eski Yerleşim Yeri Sular Altında Mı Kalacak (1)

“BİZ PES ETMEYECEĞİZ MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ “

Ekiplerinin alanda incelemelerde bulunduğunu belirten Okur şunları ekledi; ‘’Ekibimiz içinde bu konuyla özellikle ilgilenen bir grup var çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulunuyorlar. Dosyalarımızı hazırladık arkadaşlarımız bu raporları memleketimizin ileri gelenlerine sunuyor ve konuya dikkat çekiyorlar ancak şunu fark ettik ki bölgenin tarihi ne kadar eski olsa bile maalesef fark edilememiş ve haberdar olunmayan bir alan olma özelliğinde bulunuyor. Biz pes etmeyeceğiz mücadelemize devam edeceğiz Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak güzel memleketimiz için durmadan, yorulmadan çalışacak memleketimizin faydasına olan her çalışmayı gerçekleştireceğiz.’’ dedi.

Kastamonu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Alver ve Gençlik Kollarından Sorumlu Başkan Ali Rıza Yıldırım’da bu konu ile ilgili Gençlik Kollarına destek olduklarını gençlerin arkasında yer aldıklarını belirttiler.

Editör: Ercan Çatal