Kastamonu Valiliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce 04-07 Haziran Türkiye Çevre haftası etkinlikleri kapsamında Kastamall AVM’de “Kastamonu’nun Doğal Mirası” isimli sergi açılışı yapıldı.

Düzenlenen açılışa vali Yardımcısı Çetin Kılınç, Kastamonu Valiliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oktay Marşap, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Harun Köksalan, Kastamonu Valiliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü çalışanları ile diğer davetliler katıldı.

“Kastamonu’nun Doğal Mirası” isimli sergi hakkında açıklama yapan İl Müdürü Oktay Marşap, “Kastamonu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü çalışmalarıyla sergimizi oluşturduk. Sergimizde Kastamonu’da bulunan Anıt ağaçlar, Mağaralar ve Doğal Sit Alanları bulunmaktadır.

Şehr-i Dilara: Gönül okşayan şehir! Şehr-i Dilara: Gönül okşayan şehir!

Kastamonu ilimizde 73 tane anıt ağacımız, 6 tane tescilli mağaramız bulunmaktadır. Bunlarla ilgili farkındalığı oluşturmak ve Kastamonu ilimizdeki doğal hayatı da, doğal güzellikleri de tanıtmak istedik. 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde böyle bir fotoğraf sergisini düzenledik. Şimdiden herkesin 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nüde kutluyor ve sergimize bekliyoruz. Ziyaretçilerimiz Kastamall  AVM'nin alt katında 3 gün boyunca sergileyeceğimiz sergiyi gezebilecekler. Bu konu ile ilgili bir de Doğal Miraslarımız ile ilgili kitabımızı da burada dağıtımını yapacağız.

Bu konuyla ilgili kitabımızda doğal miraslarımızla ilgili, buradaki anıt ağaçlarımızın yaşı özellikleri, mağaralarımızın özellikleri nedir? Bunlarla ilgili bir de kitabımız var. standımıza tüm Kastamonu halkımızı, doğal severleri bekliyoruz.” dedi ve Marşap, “Anıt ağaçlar, Mağaralar ve Doğal Sit Alanları ile ilgili tescil çalışmalarımız da devam ediyor, bunda da hedefimiz ilk üçe girmek olduğunu söyledi.

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU