Halk Sağlığı Sokağı’nda birinci basamak sağlık hizmetleri ile ilgili kurulacak stantlarda Kastamonu Halkına; Tansiyon ve Kan Şekeri Ölçümü, Vücut Kitle İndeksi hesaplama, Karbonmonoksit Ölçümü, Su Ayak İzi Hesaplama, Sağlıklı Hayat Merkezden randevu alma, kanser bilgilendirmesi ve taraması, Aile hekimliği Sistemi bilgilendirmesi, Anne-Bebek sağlığı bilgilendirmesi hizmetleri standı açıldı.

Bde393D8 4852 417A 849F 7A69D38C24Df

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, stantları gezdi. Halk Sağlığı Sokağı’nı ziyaret eden Vali Dallı, vatandaşları sohbet etti. Stantları gezmesinin ardından açıklamada bulunana Dallı, şu açıklamaları dile getirdi; “Sağlıkta, bağımlılıkla mücadelede, doğal afetlerde de önemli olan ön almak. Koruyucu hekimlik de o açıdan son derece önemlidir. Özellikle çocuklarımıza bağımlılıkla mücadele ederken, bağımlı olmadan önce tedbir almak ve ondan uzak tutmaya çalışalım diyoruz. Kıymetli ve değerli olan budur. Burada ki amaç, insanlarımızı bilgilendirmek. Özellikle kadınlarımızın meme kanserine karşı, erkeklerimizin prostat kanseri gibi hastalıklarda erken teşhis konusunda bilgilendirebilirsek o hastalıklara yakalanmadan onları kurtarmış oluyoruz. Bugün burada birçok insanımız hastaneye gidip yaptıramadığı testleri buraya gelerek yaptırma imkanı sağladı. Buradaki asıl amaç bilinçlendirme ve şuurlandırma oluşturmaya çalışmak” dedi.

48942784 1Fc3 475C 96B6 Ac9Ff8Ef8189

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok ise; "Bunu, halk sağlığının önemini insanlarımıza anlatmak ve sahada yaptığımız işlemleri bir bütün olarak insanlarımıza göstermek istedik. Stantlarımız var burada her standımızda farklı bir bilgilendirme yapılıyor. Birincisi Kanser Standımız. Dünyada ölümlerin en çok yaşandığı hastalıklar arasında kanser 2. sırada geliyor. Kastamonu'da, kadınlarımızda meme kanseri, rahim ağzı kanser; erkek ve kadınlardaki kalın bağırsak kanseri için tarama programlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.  Sağ olsun hem belediyelerimiz hem de Valiliğimizden aldığımız destekle bütün ilçelerdeki hastalarımızı köylerden alıp, kanser tarama programlarımızın olduğu uygun hastanelerimize veya Toplum Sağlığı Birimlerimize getiriyoruz. Bu konuda ricamız bizlerden kanser taraması için talep etmeleri. Erken teşhis sayesinde hastalarımızın da bu konudaki avantajdan yararlanmalarını istiyoruz."

Ae806423 738D 4022 A19D A13441C452Dd

“İkinci standımız Aile Hekimliği standı. Halk Sağlığı olarak birinci basamak hizmetleri nasıl sokakta bu hizmeti veriyorsak her köyde her evde bu hizmeti vermeye devam ediyoruz. Kişinin anne rahmine düştüğü andan itibaren gebe takibinden başlayarak ölümüne kadar aile hekimliğimiz de birebir yaşıyor. Bazen kendi aile fertlerinin bile bilmediği bilgiye, aile hekimlerimiz sahipler. Bu konuda yönlendirmeye açıklar. Aile hekimlerimizi, sadece hastalık döneminde değil, onların gebe izlemlerinde, kronik hastalık takiplerinde de aktif olarak kullanmaya devam ediyoruz. Sağlıkla Beslenme standımız bir diğer standımız. İnsanlarımız, hasta olmadan önce doğru şekilde nasıl beslenmesi gerektiği okullarda doğru nasıl beslenilebilir, bu konuda diyabet çölyak gibi farklı şekilde kronik hastalıkları olan ve bu noktada beslenme alanında destek alacak herkese hem diyetisyen hem de fizyoterapisti Halk Sağlığı olarak sağlamaya devam ediyoruz. Bu standımızda da kitle indeksi, yağ ölçümlerini yapıp, gerekli gördüğümüz hastaları diyetisyenlere randevu oluşturuyoruz. Diğer bir standımız kronik hastalıklar ve yaşlılar standı. Hipertansiyon, diyabet gibi birçok kronik hastalıklarına sahip yaşlı nüfusu olan bir iliz. Belki ilaçla geçecek hastalıklar olmasa da takibiyle birlikte süreci iyi bir şekilde yönetebileceğimizi düşünüyoruz. Şu an stantlarımızda hem şeker hem tansiyon ölçümleri karbon monoksit ölçümleri, sigara kullanana hastaların ölçümlerini sağlıyoruz. Hastalarımızı da yönlendirmeye devam ediyoruz.

B24Fa141 Bc5C 4145 9B2D 1246F42Db91F

“Halk sağlığı laboratuvarları standında ise; “İnsanların temiz havaya ve suya ulaşması bir devlet görevidir. Bu görevinde denetim kısmında ise İl Sağlık Müdürlüğü olarak aktif bir şekilde görev alıyoruz. İnsanların sağlıklı suya ulaşabilmesi için laboratuvarlarımızı aktif bir şekilde çalıştırıyoruz. Her gün numunelerimizi alıyoruz. Bununla birlikte yaz dönemine girdik ve bütün havuzlardan ve denizlerden örnek alıyoruz. İnsanlarımız İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait sitelerimizden bu sonuçlara ulaşabilir. Temiz havuz ve denize kavuşma noktasında desteğimiz içme suyu ile birlikte devem ediyor. Anne bebek standında ise, bebek anne rahmine düştükten itibaren ebelerin takibine, çocukların aşılarına, gebeleri normal doğuma nasıl teşvik edebiliriz gibi konularında aktif olarak destek veriyoruz. Anneleri de bu konularda bilinçlenmesi açısından standımıza bekliyoruz.

2E0B34E9 5595 4028 Bd0C D3Dbf3E38C8A

“AMACIMIZ SAĞLIKLI BİR KASTAMONU”

Derdiyok, son olarak; “Buradaki amacımız insanlar hasta olmadan, hasta takibi acısından neler yapabilirizi Halk Sağlığı sokağında göstermek istedik. Aktif olarak yanlarında olduğumuzu ve onları hasta olmadan yanımızda görmek istediğimizi söylemek istedik. Umarım sağlık bir Kastamonu açısından biraz daha adım atmış oluruz” ifadelerine yer verdi.

Haber: Banu Türkmenoğlu
Video/Kurgu: Ozan Furkan Atlamaz

Kastamonu'da 23 Haziran 2024 bugün nöbetçi eczane hangileri? Kastamonu'da 23 Haziran 2024 bugün nöbetçi eczane hangileri?

Muhabir: Banu Türkmenoğlu - Ozan Furkan Atlamaz