Türkiye, yarın yapılacak olan 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesi hareketli günler yaşıyor. Ankara'nın Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ), seçim öncesinde memleketlerine gitmek için yoğun talep gören vatandaşlarla dolup taşıyor. 

Seçim öncesi memleketlerine gitmek üzere yola çıkan vatandaşlar, Ankara'nın otogarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Firmalar da talebi karşılamak adına ek seferler düzenleyerek yoğunluğu azaltmaya çalışıyorlar. Ancak, Ramazan Bayramı'na kadar devam etmesi beklenen yoğunluk, otobüs terminallerinde hala hissediliyor.

Resmi Gazete'de bugün (21 Nisan 2024 kararları) Resmi Gazete'de bugün (21 Nisan 2024 kararları)

Memleketi Kastamonu'ya gitmek için otobüs bileti alan Veysel Çay, bilet fiyatlarının biraz yükseldiğini belirtse de daha önceden rezervasyon yaptığı için herhangi bir sıkıntı yaşamadığını ifade etti.

Çay; “Bilet 400 lira. Biraz yükselmiş. Bayram tarifesi ile seçim arifesini birleştirmişler. Daha önceden rezerve etmiştim bugün için. O yüzden bir sıkıntı yaşamadık” ifadesini kullandı.

Samsun’un Ladik ilçesine gidecek olan 85 yaşındaki bir vatandaş ise “Memlekete seçime gidiyorum. Demokrasi için gidiyorum oyumu kullanacağım” dedi.
Günde 9 saat direksiyon salladığını söyleyen otobüs şoförü Nurettin Karakoç ise, “Ben şu anda Kastamonu’ya gidiyorum. Ankara-Kastamonu, Çankırı-İstanbul, Ankara-Çankırı. 25 senedir bu meslekteyim. İstanbul trafiği başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

Aşti

Otobüs bileti satan Bayram Dinç ise, “Bayram için genel bir hareketlilik var. Bayram biletleri tükendi. Devletin verdiği rayiç bedel uygulanıyor şu anda. Örneğin Mersin’e gidecek bir yolcu 600 lira ödüyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA